Archiv
0

SLZY I RADOST MALÝCH BORCŮ

  Největší mezinárodní turnaj v řecko-římském zápase Lidice, který se u nás koná se uskuteční již tuto sobotu. Na žíněnkách změří síly přes 300 mladých zápasníků v řecko-římském i ve volném stylu. V modrých a červených dresech se představí zápasnický potěr od 8 let až po zkušené náctileté borce. Nebude tedy nouze o skvělý sportovní zážitek, který […]

Wrest1

foto www.ehm.cz

 

Největší mezinárodní turnaj v řecko-římském zápase Lidice, který se u nás koná se uskuteční již tuto sobotu. Na žíněnkách změří síly přes 300 mladých zápasníků v řecko-římském i ve volném stylu. V modrých a červených dresech se představí zápasnický potěr od 8 let až po zkušené náctileté borce. Nebude tedy nouze o skvělý sportovní zážitek, který by jste si neměli nechat ujít.

My jsme si nejen o turnaji povídali s pořadatelem a trenérem  Rostislavem Pinkasem.

Jak dlouho se věnujete wrestlingu v roli trenéra?

Řecko-římskému zápasu se věnuji již od roku 1977, kdy jsem začal jako 28 kg „zabiják“ v oddíle TJ Lokomotiva Kladno. Trenérské práci se v TJ Sokol Hnidousy-Motyčín věnuji cca 18 let.

Jakého vítězství si nejvíce ceníte?

Jako aktivní zápasník jsem na vlastní kůži poznal jaký je to skvělý pocit být na bedně úplně nejvýš…ale také jsem poznal opačné pocity, když vás soupeři seřežou jako žito. V tomto ohledu je zápas krásným a spravedlivým sportem….hned vás zase rychle někdo vrátí na zem. Nejvíce si ovšem cením vítězství trošku jiného druhu a to, že se nám s Jirkou Roulichem podařilo v roce 1996 obnovit a udržet zápasnický sport na Kladně.

Jak dlouho tedy funguje klub na Kladně a kolik má dnes členů?

Zápas má na Kladně velikou tradici, naše počátky sahají do roku 1906 a oddíl zápasu Sokola Hnidousy-Motyčín je přímým nástupcem. V současné době máme cca 60 členů.

To je slušný počet, máte mezi nimi i velkou základnu malých zápasníků. Od kolika let se k vám mohou děti hlásit?

V našem klubu se věnujeme přípravě malých zápasníků cca od 5 – 6ti let věku. Přihlásit se může opravdu každý, žádné „talentové“ zkoušky neděláme. Prvních 14 dní má každý nováček tréninky zdarma a potom se uvidí, zda vydrží nebo to „zabalí“.

Téměř každý víkend jsou někde závody, což je velmi náročné nejen pro trenéra, ale i pro rodiče. Máte v nich podporu?

V průběhu roku se zúčastňujeme průměrně 25 soutěží, což je opravdu velká porce. Jsou chvíle, kdy jedeme na dvě akce současně. Bez aktivní podpory rodičů by se takováto aktivita těžko zvládala. V současné době je v klubu skvělá parta rodičů a všechno jde rázem daleko snáz. Ale nesmíme zapomenout na tu nejdůležitější podporu….naše manželky, ty mají s námi trenéry svatou trpělivost.

Za pár dní pořádáte největší (a z mého hlediska i nejkrásnější) turnaj, který se u nás koná a to Lidice. Zápasníci i návštěvníci na místě už vidí postavené zápasiště, fungující organizaci, ale nevidí to, co tomu předcházelo. Kolik je za tím práce uspořádat takový turnaj?

To je pěkná otázka…plánování mezinárodního turnaje LIDICE je už takový rituál. V klubu vlastně měříme rok na dvě etapy: 1. před turnajem LIDICE a 2.etapa..po turnaji. S plánováním se začíná vlastně hned po soutěži, potvrzením termínu konání dalšího ročníku a potom v lednu přípravy rozpisů, rezervace ubytování, žádosti o finanční dotaci, apod.   Dnes už je to poměrně zaběhlý rituál, ale ta nervozita a adrenalin stoupá astronomickou rychlostí s blížícím se termínem konání soutěže. No a pak to najednou všechno běží a je to pohoda.

Na zahájení turnaje vídáme i primátora, pomáhá vám město?

Samozřejmě, že bez finanční podpory města Kladna by to vůbec nešlo realizovat. Kladno je městem sportu a jsme opravdu rádi, že i na náš poměrně malý sport se najde dost finančních prostředků, aby to pomohlo uskutečnit takto významnou sportovní akci. To, že je dnes největší v republice je fakt super .

Jakou očekáváte letos účast?

V posledních letech se účast ustálila na cca 330 borcích, letos dle zaslaných přihlášek očekávám překonání této pro nás magické hranice. I států bude letos nejvíc – máme jich přihlášených 12.

Středočech.net

Rostislav Pinkas (na snímku uprostřed) bojoval za záchranu zápasu na olympiádě, foto z loňského turnaje Lidice www.ehm.cz

Rostislav Pinkas (na snímku uprostřed) bojoval za záchranu zápasu na olympiádě, foto z loňského turnaje Lidice www.ehm.cz

foto www.ehm.cz

foto www.ehm.cz

 

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *