Archiv
0

KRAV MAGA NENÍ JEN SPORT

  Martin Dibelka před pěti lety objevil Krav Magu a hned věděl, že je to sport právě pro něj. Vše ostatní šlo stranou, pustil se naplno do trénování a za tu dobu se tak zdokonalil, že dnes sám vede tréninky v Praze a nově i na Mělníku.  Martine, co je to vlastně Krav Maga? Krav […]

 

jakubmultipleopponents

Martin Dibelka před pěti lety objevil Krav Magu a hned věděl, že je to sport právě pro něj. Vše ostatní šlo stranou, pustil se naplno do trénování a za tu dobu se tak zdokonalil, že dnes sám vede tréninky v Praze a nově i na Mělníku. 

Martine, co je to vlastně Krav Maga?

Krav Maga byla vyvinuta v Izraeli, podle požadavků moderního světa a za reálných podmínek. Systém vytvořil Imi Lichtenfeld a dále jej rozvíjí Eyal Yanilov ve spolupráci s nejzkušenějšími instruktory Krav Maga Global. Nyní je systém rozšířen do celého světa, kde se jej učí lidé bez ohledu na věk, fyzickou kondici nebo předchozí zkušenosti s bojovými sporty.

Krav Maga nelpí na tradicích nebo složitých pohybech. Učíme jednoduché a účinné sebeobranné techniky na řešení problémů vyplývajících z povahy dnešní doby. Z tohoto důvodu je při výuce kladen důraz na simulaci reálného prostředí, použití běžných předmětů a stejně tak na obranu proti různým zbraním.

Její zakladatel byl z tehdejšího Československa, ale přesto se o KM říká, že je to izraelský sport.

Zakladatelem systému je Imi Lichtenfeld. Imi vyrůstal v předválečném Československu a byl velmi ovlivněn prvorepublikovými hodnotami. Během okupace kolem sebe shromáždil a vedl skupinu mladíků židovského původu, z nichž většina již měla zkušenosti z boxu, zápasu či vzpírání. Tato skupina se pokoušela zastavovat antisemitské skupiny pustošící židovskou čtvrť.

V roce 1940 se díky svým aktivitám stal trnem v oku místním úřadům inklinujícím k antisemitismu a stávajícími okolnostmi byl donucen opustit domov, rodinu a přátele a nalodit se na poslední loď s emigranty, které se podařilo uniknout ze spárů nacistů.  V roce 1948, když byl založen stát Izrael a vznikla mezinárodní Krav Maga federace, kde se stal Imi hlavním instruktorem fyzické přípravy. Této práci zůstal věrný přes 20 let, během kterých vyvinul a zdokonalil své unikátní metody sebeobrany a boje zblízka.  Svým žákům vštěpoval 5 základních principů: respekt ke každému člověku, vyhýbání se nepatřičnému či neospraveditelnému použití síly, skromnost, mírumilovné chování, striktní dodržování fair play mezi jeho žáky.

Krav Maga Globasl Tour 2014 Eyal Yanilov v Praze (21)

 

Kdy jsi sám začal Krav Magu trénovat?

V roce 2009 jsem navštívil tělocvičnu Krav Maga na Pankráci a hned mi bylo jasné, že Krav Maga chci dělat.

Měl jsi před tím i  jinou sportovní zkušenost?

Předtím mě zajímalo hodně fitness, pak jsem navštívil nějaké klubu bojových sportů, ale pořád to nebylo to, co jsem chtěl dělat. Pak jsem poznal Krav Maga a všechny ostatní sporty šly stranou.

Kde a jak často vedeš tréninky?

Trénuji v 2x týdně v Praze a úplně nově také na Mělníku kdy mám trénink jednou týdně a to ve středu.

Od kolika let je vhodné ji trénovat?

S Krav Maga mohou začít děti už od 5let. Tréninky jsou samozřejmě specificky upraveny pro danou věkovou skupinu. Menší děti mají tréninky mnohem hravější, a čím víc se blíží 15 let, tím víc se jejich hodina podobá lekci pro dospělé. Děti se ale neučí jen fyzická řešení, hodně dbáme na prevenci, aby děti věděly co dělat, když je někdo sleduje, ke komu se obracet o pomoc apod. To samozřejmě platí i pro dospělé třídy. Krav Maga je prostě komplexní, rozhýbete se a zacvičíte si a zároveň se naučíte hodně užitečných věcí pro svou bezpečnost.

Kurzy a semináře

 

 Jak si vysvětluješ, že se tento poměrně nový sport dostal do takového zájmu lidí na celém světě?

Nejdřív bych rád poznamenal, že Krav Maga není jen sport (i když samozřejmě většina lidí chodí hlavně „cvičit“), je to ucelený sebeobranný systém, který nám pomáhá být v bezpečí. Takže kromě pohybu má velké benefity navíc – lidé, kteří trénují pravidelně, jsou připraveni na rizikové situace a věří si, že by v nich dokázali jednat. Za druhé, Krav Maga je zábavná, v pravidelných třídách je příjemná komunita lidí, které spojuje jejich zájem. Za třetí vám pravidelné trénování až zázračně zlepší fyzičku. Krav Maga není jen bojový sport, my instruktoři využíváme poznatky z jiných oborů, takže se na tréninku můžete setkat s prvky jógy, primal moves, nebo jiného fyzio fitness. A nakonec Krav Maga  je pro každého, trénujeme děti, stejně jako seniory, drobné slečny, stejně jako svalnaté vysoké muže.

ja a Eyal

Martin na snímku s Eyalem Yanilovem

 

 

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *