Archiv
0

V RINGU MĚ TO POŘÁD BAVÍ

Jirka Aplik Apeltauer je v ringu pomalu více než doma. Život mezi provazy ho i po více než  25 letech kariéry pořád baví. Věnuje se svému gymu, dělá rozhodčího, trénuje a sám dokonce ještě i zápasí. Jak jsi se vlastně dostal k bojovým sportům a proč zrovna thaibox? Nejdříve jsem začal chodit na karate. Tenkrát […]

_MG_4371

Jirka Aplik Apeltauer je v ringu pomalu více než doma. Život mezi provazy ho i po více než  25 letech kariéry pořád baví. Věnuje se svému gymu, dělá rozhodčího, trénuje a sám dokonce ještě i zápasí.

Jak jsi se vlastně dostal k bojovým sportům a proč zrovna thaibox?

Nejdříve jsem začal chodit na karate. Tenkrát to byl vlastně nápad mojí mamky, která přišla s tím, že by nebylo od věci dělat něco, při čem bych trochu zesílil a uměl se o sebe postarat. Vydržel jsem u něj osm let a pak jsem se postupně dostával k plnokontaktním bojovým sportům. No a thaibox mi přišel jako ta nejlepší volba.

Kde jsi trénoval karate?

U Petra Buchtely a pak hlavně u Ládi Panýrka na Dynamu Pankrác.

Ty sám jsi začal v 16 letech, myslíš, že je to odpovídající věk, nebo by jsi doporučil začít dříve?

Myslím, že určitě není na škodu začít dříve. Podle mě je to sport jako každý jiný, ale zastávám názor, že ideální je se v mladém věku věnovat více sportům, kde se rozvíjí všeobecná motorika a pohyb jako je gymnastika, atletika, nebo judo a k bojovým sportům bych přešel kolem 12ti ,13ti let. Ale určitě to každý z nás trenérů vidí jinak 🙂

Jak se vlastně díváš na trénování thai boxu u dětí?

Určitě nejsem proti pokud je to bráno formou hry a jak už jsem říkal, je to zaměřené hlavně na rozvoj pohybové dovednosti a motoriky.

Co synka, toho trénuješ, nebo ho bojové sporty nelákají?

Sice se mnou od mala navštěvoval tréninky, ale zatím ho bojové sporty moc netáhnou. Od pěti let hraje fotbal a časově je to tak náročné, že by mu thaibox ubíral z už tak mála volného času, který mu mimo fotbal zbývá. Ale určitě ho v budoucnu trochu zasvětím. I pro můj osobní klid co se bezpečí týče. Zkrátka aby se o sebe uměl postarat a trochu se ohánět.

_MG_4336

Tvůj první trenér byl Honza Vávra z KTSO, trénoval jsi ještě pod někým jiným?

Ne ne, začal jsem u něj a před pár lety u něj i skončil. Sice mám okolo sebe tým lidí se kterými se připravuji ať už po fyzické stránce, lapování thai boxu, nebo boxu, ale když pominu Thajsko, byl Honza můj jediný trenér.

V dnešní době je zápas podle pravidel thaiboxu již téměř rarita, vídáme spíše zápasy K1. Není to škoda?

Myslím, že už se to zlepšuje, tak bych to už jako raritu neviděl. Na můj vkus je toho ale pořád málo. Je pravda, že oproti dobám minulým takových zápasů opravdu moc není. Takže za mě to určitě škoda je.

Jaké jsou tvé největší úspěchy a kterého si vážíš nejvíc?

Asi se budu opakovat, protože už jsem to před pár lety v rozhovoru zmiňoval. Cením si titulů ať už Mistra ČR, třetí místo na Kings Cup IAMTF v Bankoku, či výhry na amatérském Mistrovství světa. Ale nejvíc si cením zápasů v pražské Lucerně proti Thajcům. Přesně ty zápasy, kdy narvaná Lucerna čekala na to, až Aplik vleze do ringu…to je pro mě nejcennější.

Kdo byl tvým vzorem?

Ve svých začátcích jsem vlastně žádný vzor neměl, ale čím více jsem tíhnul k thajskému stylu, tím víc jsem sledoval thajské bojovníky a mezi nimi bych našel své oblíbence. Takže by to byli jména, která by něco řekli spíše znalcům, nebo starším 🙂

Kdo se ti z dnešních bojovníků ať už MT nebo K1 líbí?

Co se týče muaythai, je jich v Thajsku celá řada. Ze známějších je to určitě Saenchai, Yodsanklai, Pakorn. Je to hodně dalších jmen, ale tyhle bojovníky a x dalších rád sleduju. Prostě mě baví.

_MG_4326

No a z našich fighterů?

Na muaythai scéně Matouš Kohout, Honza Moncol, Vláda Říha, Jakub Kazdik a K1 Martin Gaňo.

Dnes působíš hlavně jako trenér, kde trénuješ?

Ano, čtvrtým rokem mám vlastní klub Aplik muay thai gym a trénujeme na Praze 4 v Modřanech v R.A.P. fitness factory, kde máme skvělé podmínky pro fungování.

Kdo z tvého oddílu má zápasnické ambice?

Honza Rudolf, je mu dvacet let a má na kontě přes deset zápasů. Má potenciál a čas ukáže jak s ním naloží. Ale maká, je pokornej, tak uvidíme.

V minulosti jsi trénoval i fotbal, věnuješ se tomu ještě?

Pořád u fotbalu jsem. S ročníkem 2001 Bohemky 1905 už to táhnu osmým rokem.

Málokdy se vidí u borců po 40, aby měli takovou formu, jakou máš ty. Čím to je?

Asi mám kliku 🙂 Ani nevím, osobně to přikládám i štěstí, že držím pohromadě, ale to hlavní asi bude to, že mě to prostě baví. Ten trénink, dřina,.. A hlavně mám kolem sebe lidi díky kterým mám pořád chuť tu dřinu absolvovat.

Tvůj poslední zápas byl na Yangame s o generaci mladším Srbem, který jsi vyhrál. Jak se ti s ním zápasilo?

Těžce jako s každým kvalitním soupeřem. Ale zápasy mě baví, takže odpověď zní: bavilo mě to. No, ale věkový rozdíl tam trochu byl …

Už několikrát jsi říkal, že už končíš a přesto dál zápasíš. Proč? Je to taková chuť po adrenalinu, vítězství,..?

Defacto jsem ofiko skončil jednou před třemi lety v Lucerně. Ale pak to nějak přišlo. Přišla chuť, která pramenila hlavně z tréninkových pobytů v Thajsku a společnými tréninky se současnými fightery. Přišla nabídka na loňské Heroes gate a pak už to nějak šlo. Adrenalin v tom určitě bude, ale hlavní zkrátka je, že mě to baví. Ta dřina před a zápas samotný..Bavím se tím a užívám si to. I když to trochu bolí 🙂

_MG_4367

Kdy se tedy soupeři můžou těšit na ukončení kariéry?

Tak to ti zatím neřeknu. Není žádný plán na počet zápasů, na rok. Až to přijde, tak to bude..nebo až se rozpadnu.

Kromě trénování a zápasení jsi znám i coby rozhodčí. Budeš se tomu věnovat i nadále?

Pokud mě organizátoři budou chtít, tak jako rozhodčí chci dál působit. Teď je na to samozřejmě díky zápasům méně času, ale rozhodování mě baví.

Komu by jsi rád poděkoval za podporu v kariéře?

Uff, to bude průšvih, až na někoho zapomenu. Stoprocentně je to ale rodina, která mě provází celou kariérou. Těm děkuji za trpělivost, ať je to syn Sam, manželka Katka, ségra, rodiče. Bez ohledu na všechny změny během mojí kariéry. Pak jsou to lidi, které mám při zápase v rohu, nebo kteří mi pomáhají s přípravou, ať už je to Sláva Konečný, Lukáš Masta Jirkovský, Mirek Pek, David Sedlák, Honza Rudolf, Matouš Kohout, Milan Starý a samozřejmě lidi u mě v gymu. A musím zmínit R.A.P. fitness factory, kde mám podporu v zázemí a podmínkách a poslední roky hlavně společnost Card casino. To je můj hlavní sponzor, díky kterému můžu fungovat v přípravě i v chodu Aplik muay thai gymu na sto procent.

_MG_4417

 

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *