Archiv
0

První Mistrovství ČR a SR v grappingu se blíží

 V neděli 30. listopadu se do Ostravy sjedou grappleři z Čech i Slovenska na historicky první Mistrovství ČR a SR. Toto Mistrovsví bude nejen pro dospělé, ale také pro děti již od 6 let. Závodit se bude podle pravidel ADCC a tak jsme vyzpovídali jednoho z organizátorů, Robina Javorka.   Jak se vlastně dostalo ADCC […]

 V neděli 30. listopadu se do Ostravy sjedou grappleři z Čech i Slovenska na historicky první Mistrovství ČR a SR. Toto Mistrovsví bude nejen pro dospělé, ale také pro děti již od 6 let. Závodit se bude podle pravidel ADCC a tak jsme vyzpovídali jednoho z organizátorů, Robina Javorka.

Jan Paldus, Marko Leisten (prezident ADCC) a Robin Javorek

Jan Paldus, Marko Leisten (prezident ADCC) a Robin Javorek

 

Jak se vlastně dostalo ADCC do ČR?

K ADCC nás přivedl slovenský kolega Patrik Schlezinger, se kterým dlouhodobě spolupracuje Jan Paldus. Díky jeho pozvání jsme navázali spolupráci s prezidentem ADCC Markem Leistenem. Již před rokem jsme předjednali vstup České republiky do ADCC a 17. 6. 2014 Mark Leisten oficiálně ustanovil Českou republiku součástí ADCC. Jan Paldus se stal prezidentem české organizace a já vice-prezidentem.

Jaké jsou cíle ADCC?

Obecně rozvoj grapplingu v České a Slovenské republice a zapojení všech grapplingových disciplín. K tomuto účelu budeme pořádat turnaje dle pravidel ADCC. Dvě hlavní soutěže, na konci roku Mistrovství České a Slovenské republiky pouze pro české a slovenské občany a v květnu Czech Open, který je již otevřený všem. Během roku  pak budou další soutěže.

Teď budete pořádat první Mistrovství ČR a SR, inspirovali jste se na jiných turnajích ?

Pořádání turnajů není pro nás žádnou novinkou, v NoGi grapplingu je už dělám od roku 2007. Začínal jsem s malými turnaji pod názvem MG Cup (1-4), pak to byl Kimura Cup a nyní to je mezinárodní turnaj Ippon Cup (1-3), kterého se účastnilo nejvíce takřka 200 závodníků. Jan Paldus také pořádal několik ročníků MČR v sambo a několik menších regionálních turnajů a galavečerů. Mimo to oba pravidelně jezdímen po českých, slovenských a polských turnajích. Inspirujeme se od jiných organizátorů a pořadatelů takřka po celém světě.

Zápasy dětí v grappligu nejsou až tak běžné, na turnaji však budou startovat i děti. Proč jste se rozhodli udělat i Mistrovství pro děti?

Děti jsou novou kategorií v grapplingu, ale není to ničím neobvyklým v judu, zápase či brazilském jiu-jitsu. ADCC má kategorie i pro děti, proto jsme se rozhodli udělat hned na prvním Mistrovství kategorie i pro ně. Tuto sobotu proběhl na Slovensku turnaj v BJJ jen pro děti a účastnilo se jej přes 100 dětí, což rozhodně není málo a to byli pouze závodníci praktikující BJJ.

Jakou očekáváte účast?

K dnešnímu dni je na facebooku, kde máme vytvořenou událost, přes 140 lidí, kteří se zúčastní. Samozřejmě to nemůžeme brát jako přesný ukazatel. Ale pohybuje se to kolem čísla, které je reálné. Takže dejme tomu, že očekáváme kolem 150 závodníků. K tomu je ještě potřeba přičíst děti. Ale jejich účast si netroufneme vůbec odhadnout.

Pravidla ADCC nejsou až tak známá. Dají se přirovnat ke grapplingu?

Tady bych rád objasnil, co vlastně grappling je. Grappling zahrnuje všechny bojové styly zabývající se zápasem bez úderů. Patří zde tedy brazilské jiu-jitsu, judo, řecko-římský zápas, volný styl, judo, sambo, catchwrestling a luta livre. To jsou nejznámější formy zápasu, ale existuje plno dalších národních stylů. Z toho je patrné, že grappling není žádný konkrétní styl. Je to způsob boje orientovaný na donucení soupeře se vzdát bez pomoci úderů. Každý sport má pak svoje pravidla. Aby se dalo porovnat, kdo je nejlepší, vznikla soutěž pořádaná ADCC (Abu Dhabi Combat Club) se svými pravidly – submission fighting. První soutěž proběhla v roce 1998. Dnes je tato soutěž považována za vrchol všech grapplerských soutěží, jejíž mistrovství světa se koná jednou za dva roky (v lichý rok). Pravidla jsou nejvíce podobná pravidlům BJJ. Největším rozdílem je pak pravidlo, že první polovina zápasu probíhá bez bodů, je tedy „submission only“ a teprve od druhé poloviny se hraje i na body. Celá pravidla si lze nastudovat na našem webu www.adcc.cz.

10330412_794630900585284_6528945735377742398_n

 

Výstřižek

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *