Rozhovory
0

Ladislav Erdélyi: Mým největším soupeřem jsem já sám

Ladislav Erdélyi stál před dvaceti lety u zrodu klubu KBC Příbram. Oslavu výročí pojali vskutku velkolepě, již tento pátek se v Příbrami uskuteční GCF Challenge-Back in the Fight 4, kde mimo jmen jako je Jiří “Denisa” Procházka, Tomáš Penz, Rudolf Kříž,.. se v oktagonu ukáže i právě Ladislav Erdélyi, který nedávno oslavil 48 narozeniny. Klub […]

Ladislav Erdélyi stál před dvaceti lety u zrodu klubu KBC Příbram. Oslavu výročí pojali vskutku velkolepě, již tento pátek se v Příbrami uskuteční GCF Challenge-Back in the Fight 4, kde mimo jmen jako je Jiří “Denisa” Procházka, Tomáš Penz, Rudolf Kříž,.. se v oktagonu ukáže i právě Ladislav Erdélyi, který nedávno oslavil 48 narozeniny.

czechopen-60

Klub KBC Příbram jste založil roku 1995 spolu s Danielem Jerlingem. Spoustu vašich bývalých oddílových kolegů nyní trénuje v Příbrami v dalších gymech. Panuje mezi vámi rivalita, nebo se spíše snažíte spolupracovat?

Ano, KBC Příbram jsme založili s Danielem Jerlingem, Jaroslavem Starkou, ale zároveň jsme potřebovali zkušeného trenéra, a tím byl Viktor Vasilišin, kterého jsme oslovili s Danem. Viktor souhlasil a tak začala spolupráce. Takže jsme byli vlastně celkem čtyři, kdo KBC Příbram zakládali. Jsou tady v Příbrami ještě dva kluby, jedním z nich je úspěšný Pankration gym Příbram, pod vedením Renáty a Jiřího Veseckých, ten druhý, ne méně úspěšný,  se jmenuje The-Champions Příbram. Co se týče prvně jmenovaného, tak co vím, někteří kluci od nás jednou za čas si jdou do tohoto klubu  zatrénovat. A u druhého jmenovaného je to asi 10 dní, kdy si do našeho klubu přišel střihnout sparing skvělý mladý bojovník Tomáš Bartůněk, kterého od malička trénuje právě Viktor Vasilišin v postojářských disciplínách a který nyní působí  jako trenér u The-Champions Příbram. Z mého pohledu a vnímání já žádnou negativní rivalitu necítím. Myslím si a ne jenom já, že budoucnost k nám bude pozitivně nakloněna a spolupráce by byla ideální pro nás všechny, co se dalšího vývoje plnokontaktních sportů v Příbrami týče.

Začínali jste s kickboxem a boxem. Kdy se u vás začalo trénovat MMA a kdo s tím přišel?

MMA se u nás začalo trénovat asi před šesti lety, ještě v době, kdy v KBC Příbram působil Jiří Vesecký. Myšlenka tréninku, resp. vytvoření tréninkového konceptu zaměřeného na vývoj MMA v našem klubu, vznikla mezi mnou a Jirkou. Také jsme oslovili Ladislava Žáka, velmi zkušeného zápasníka v řecáku. Láďa měl už několikaleté zkušenosti z ultimátních zápasů a je jedním z matadorů tohoto sportu u nás v Čechách, což bylo pro nás nutností, abychom vše mohli skloubit dohromady. Takže u prvopočátku vzniku MMA v KBC Příbram, jsme byli my tři. Dále jsme MMA v našem klubu vedli, už jenom s Láďou Žákem, což přetrvává do dnes.

Co se týče MMA, zvete si na semináře nějaké zkušené zápasníky?

Semináře by jsme rádi realizovali, ale vždy, když jsme se s někým začali domlouvat, tak se to nakonec nedoladilo. Ať už z jedné, nebo z druhé strany, ale větší podíl na tom, že to nakonec nedopadlo, bylo mojí vinou, že jsem nedokázal dát do kupy adekvátní počet zájemců, nebo mi do toho něco vlezlo pracovního, potažmo finančního, atd. Proto jsme to vyvažovali tím, že k nám do klubu zajeli naši přátelé, kteří jsou skvělými trenéry a zápasníky v MMA a nebo jezdíme jinam, v poslední době hlavně na MMA wrestling  pod hlavičkou GCF a vedením tréninků Michalem Hamršmídem. A někteří zápasníci z našeho klubu jezdí jinam do klubů získávat další zkušenosti za své náklady, atd.

czechopen-121

Se svými svěřenci  máte hodně blízký vztah a často je vytrháváte „z ulice“. Jak se vám daří je udržet u sportu?

Tak snažíme se, abychom u tohoto sportu udrželi co nejvíce mladých lidí, kteří více méně mají nějaké ty problémy ve svém životě, ale je to opravdu těžké, většina z nich to po určité době vzdá,  někteří se i po čase vrátí, ale jen zlomek těch, kteří s tím u nás začnou, u tohoto sportu vydrží. Toto je opravdu na delší povídání.

Březnové GCF challange má pořadové číslo 4 a bude se opravdu na co koukat. V titulovém zápase se představí Rudolf Kříž s Tomášem Penzem a v superfightu zde bude zápasit Jiří Procházka. Bude to zatím největší akce MMA v Příbrami?

Tak to rozhodně, s mým kolegou a spoluorganizátorem Petrem Větrovským jsme přesvědčeni o tom, co děláme pro rozvoj MMA v Příbrami a v Čechách celkově. Takové zápasy v podání Jirky Procházky, nebo Rudy Kříže a Tomáše Penze jsme tady opravdu ještě neměli, i když u nás na GCF: Back in the Fight 2. jak Jirka, tak Ruda už zápasili. Tyto zápasy však sebou nesou ducha a předzvěst opravdu velmi atraktivní podívané pro fanoušky MMA, ale i pro ty, kteří třeba doposud MMA nepřišli ještě na chuť. Tento GCF: Challenge – Back in the Fight 4. bude opravdu podívaná a svátek MMA v Příbrami.

Kolik bojovníků z KBC zde bude zápasit?

V Příbrami od nás z KBC, bude zápasit šest bojovníků a jedna bojovnice.

Jedním z nich jste i vy..Jak zvládáte organizaci galavečera, trénování svých svěřenců a svou vlastní přípravu na fight?

Tak to je otázka na tělo. Je to těžké a není to úplně správně, to vím. Ale na druhou stranu se o podstatnou část realizace celé této akce stará  Petr Větrovský.  Možná, že pro některé zástupce a zkušenější fightery a trenéry MMA tato moje odpověď vyzní hloupě, ale v přípravě na náš galavečer a oslavu 20. let založení KBC Příbram jsme se připravovali jako jeden tým, pracovali jsme na sobě tvrdě a dohromady, věříme v to, co jsme natrénovali společně i s jinými.  Jdeme bojovat za náš klub, jdeme udělat podívanou pro lidi, nic méně každý v kleci budeme sám , avšak s maximální podporou všech, co jsme spolu trénovali, s podporou našich přátel a věříme, že i našich fanoušků.

erdelyi2

Bude se zde loučit i příbramská boxerská legenda a váš kamarád Daniel Jerling. Vám bylo letos 48 let, jak se vám daří udržet fyzickou formu?

Daniel Jerling je můj kamarád dlouhá léta, byl jsem vždy jeho fandou. Jsem hrdý na to, že jsem byl u toho, kdy Dan začal své soupeře posílat na podlahu ringu, jeho super naskočeným hákem z přední ruky. To byly časy, které se nedají zapomenout. A s Petrem Větrovským jsme se jasně ztotožnili, za souhlasu Daniela Jerlinga, že právě 20tiletá oslava založení KBC, na tomto galavečeru, bude tou nejdůstojnější rozlučkou sportovní kariéry Dana. Mojí fyzickou kondici si udržuji dlouhodobě, je to o tom věřit tomu, co člověk dělá, mým největším soupeřem jsem já sám a na tom se snažím pracovat celý život a čím jsem starší, tak více chápu, že to tak opravdu je.

Jak dlouho předpokládáte, že budete ještě zápasit?

Základ je nikdy nic nepředpokládat, všechno ukáže čas. Jak už jsem se několikrát zmínil, tak to dělám z mnoha důvodů, ale především to chci já sám a také pro rozvoj tohoto sportu v Čechách.

Jak jsme již zmínili, letos slavíte 20 let od založení KBC Příbram. Jak by jste tyto roky zhodnotil a jak vidíte další rozvoj klubu?

Zhodnotit 20 let, jakéhokoliv vývoje, by určitě zabralo mnoho místa na psaní, ale pokusím se na odpovědět po svém. Věřil jsem vždy v to co dělám a pokud máte okolo sebe přátele, kteří vám pomáhají a kteří také věří v to, co všichni děláte, tak bych to zhodnotil, že to bylo, je a bude dobré.

ruda

 

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *