Rozhovory
0

Jiří Žák:Budu zápasit dokud na mě budou fanoušci zvědaví

Jiří Žák se tuto neděli utká na brněnském galavečeru  ISKA FIGHT NIGHT o titul Mistra světa. Skvělá příležitost pro všechny fanoušky thaiboxu vidět zápasící legendu opět mezi provazy. Jak jsi se ty dostal k bojovým sportům? K bojovým sportům jsem se dostal ve 13 letech, kdy jsem se sebou potřeboval něco dělat, trošku se mi vymkla […]

Jiří Žák se tuto neděli utká na brněnském galavečeru  ISKA FIGHT NIGHT o titul Mistra světa. Skvělá příležitost pro všechny fanoušky thaiboxu vidět zápasící legendu opět mezi provazy.

12019954_1673618406184798_2366929597001870403_n

Jak jsi se ty dostal k bojovým sportům?

K bojovým sportům jsem se dostal ve 13 letech, kdy jsem se sebou potřeboval něco dělat, trošku se mi vymkla váha z pod kontroly a já byl pěknej tlouštík ☺  Vždycky mě přitahovali bojová umění a tak jsem se rozhodl pro karate. U toho jsem vydržel cca dva roky, ale vadilo mi, že není až tak kontaktní. V té době se rozjížděly různé filmy s bojovým uměním. Jednou jsem viděl Kickboxer 3, kde zápasil Van Damme s Tong Poem, byl jsem z toho naprosto unešenej a chtěl jsem začít dělat thajský box. Naštěstí se v tu dobu v Chomutově rozjížděl klub pod vedením Rudolfa Váchy a já začal trénovat. Hned od začátku mě to hodně bavilo,to bylo to, co jsem hledal. (to je jen zkráceně jak to asi bylo,jinak by to bylo možná na knížku 🙂

V Chomutově je úspěšný klub řecko-římského zápasu, nepřemýšlel jsi tehdy zkusit zápasit, nebo jsi se rovnou zamiloval do thaiboxu?

Zápasníci jsou v Chomutově opravdu prvotřídní, ale v tu dobu mě to nějak nebralo, byl jsem spíš na to karate apod. Tímto směrem jsem se uchyloval, až jsem skončil u thai boxu. Jelikož jsem byl teď dost často se zápasníkama v kontaktu a zápas se mi líbí už kvůli pohybové průpravě, tak až bude mít můj synáček věk, tak ho určitě přihlásím v Chomutově na zápas a budem to kombinovat s thaiboxem 🙂

gibuzak-9508

Jak dlouho jsi trénoval v Chomutově a proč jsi se pak rozhodl přejít pod Hanuman?

V Chomutově jsem trénoval do roku 2008 pod vedením Rudolfa Váchy. Už v průběhu asi tří let na mě neměl trenér tolik času a tak když to šlo, začal jsem jezdit na přípravy do zápasů do Hanumanu k Petrovi Macháčkovi, vlastně mě i Petr několikrát koučoval v průběhu těchto let. Jednou jsme spolu odjeli na zápasy na Slovensko, to bylo koncem roku 2008 a tam jsme se domluvili na další spolupráci a mém přechodu do Hanumanu a od té doby jsem tam.

Jsi několikanásobný Mistr světa organizací ISKA, WMC, IBBO, WFCA. Kterého titulu si nejvíc ceníš  a který byl pro tebe nejtěžší ho získat?

Každého titulu si moc vážím a cením. A na každý zápas se připravuji svědomitě, ať už jde o titulový, či ne. Do každého zápasů vkládám vše.

gibuzak-9529

Někdy se stává, že tzv.“obyčejné“ zápasy jsou mnohem těžší, než titulové a v případě výhry je z nich větší radost. Měl jsi někdy takový fight?

Ja mám radost z každého vyhraného zápasu, asi jako každý bojovnik. Určitě jsem měl i těžší zápas, který nebyl titulový.

Tuto neděli, 27. září  budeš v Brně zápasit o titul Mistra světa organizace ISKA, který jsi už získal v roce 2001. Kdo byl tehdy tvým soupeřem a jak na tento zápas vzpomínáš?

Tak na tento zápas mám pěkně vzpomínky, byl to první světový titul, který jsem získal. Soupeř byl Holanďan Jimmy Portier. Zápas jsem měl od začátku pod kontrolou a ve třetím kole jsem tam poslal pěknej high kick, soupeř se poroučel k zemi, byl silně otřesený a zápas skončil KO. I když se dal do kupy ještě v ringu,tak se divil, co se stalo. Byl chudák trochu zmatený a nevěděl, jestli je ještě před zápasem nebo už po ☺

gibuzak-9540

Tentokrát tě čeká chorvatský Ivan Stanič (28-11-1). Studoval jsi jeho styl boje a znáš jeho silné stránky?

Ano, soupeře jsem studoval. Když vím jméno soupeře dost dopředu,tak se snažím ho nakoukat, co dělá a jak a podle toho se také připravit. Tady bude určitě má nevýhoda jeho výška, ale s tím si nějak poradíme.

Jak jsi spokojen s vlastní přípravou?

Jak už jsem psal, na každý zápas se snažím připravit co nejsvědoměji a nejlíp, jak to jde, tak i tomu bylo v této přípravě.

gibuzak-9635

Jak často teď v přípravě dojíždíš do Prahy?

Tentokrát jsem měl dost velkou absenci v dojíždění na tréninky do Prahy, ale nebylo to tím, že bych byl línej, ale neumožňovaly mi to bohužel podmínky. Ale přípravu jsem nijak nepodcenil a připravoval se u sebe v Chomutově.

Naposledy jsi zápasil v prosinci loňského roku, nevadí ti delší zápasová pauza?

Ani ne, alespoň mám dost času se kvalitně připravit. Minulý rok jsem měl dost zápasů rychle za sebou hlavně v první polovině roku, kdy jsem měl Souboj titánů, tři týdny na to nelehkou pyraimdu Enfusion a měsíc a půl po té Gibu fight night, kdy už bylo tělo unavené a taky jsem se potýkal během zápasů s různým zraněním, které mě trochu v přípravách omezovalo. Už nejsem nejmladší nooo 🙂

12032715_1674717392741566_7282299198706711691_o

V Chomutově máš svůj gym, kde působíš jako trenér. Co vše zde trénujete?

Hlavně thajský box, snažím se vychovat nějaké bojovníky a několik šikovných už jsem vychoval, kluci dřou, co můžou a tenhle rok se budeme snažit udělat co nejvíce zápasů. Dále jsem rozjel kondiční thai box,který navštěvují především ženy, i když je to i pro muže, ale  těch tam moc nechodí. Ženský to baví a je to vidět na jejich snaze a dřině při tréninku.

gibuzak-9679

Kteří svěřenci patří k tvým nejlepším bojovníkům?

Myslím, že kluci mají toho ještě hodně před sebou, ale chtěl bych jmenovat Míru Trunečka, Radka Buše, Marka Wenzla, Jirku Hataše, kteří už mají za sebou dost zápasů a pak ze začínající generace Honza Cikán, Lukáš Elznic, Luboš Jíra, Dominik Polák, Jakub Hassl, Milan Gersi, tak doufám, že se všemi uděláme ještě dost zápasů a o některých ještě uslyšíme???

Před lety jsi říkal, že vidíš svou zápasnickou kariéru tak do 35-ti let, což už uplynulo 🙂 Pořád jsi ale topfighter a tak je dobře, že jsi to přehodnotil. Máš v hlavě nějaký věk, kdy by jsi chtěl skončit, nebo se budeš bojem bavit do té doby,dokud to půjde?

Říkal jsem jednou do 35-ti, pak do 100 zápasů, což už také uplynulo, tak si tak říkám, že to ještě budu zkoušet do té doby, dokud na to budu mít a bude mě to bavit, záleží na zdraví a na podmínkách, jaké budou a taky dokud na mě budou fanoušci zvědaví 🙂

11950158_1667230936823545_6839272778638121295_o

 

 

 

 

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *