Reportáže
0

Oldřich Varga bronzový na turnaji v Tallinnu

V estonském hlavním městě Tallinn se pod hlavičkou mezinárodní zápasnické federace konal v sobotu 7. dubna velmi kvalitně obsazený turnaj v zápase řeckořímském. Šlo už o 31. ročník tradiční akce s názvem Kristjan Palusalu Memorial, které se kromě domácí a české reprezentace zúčastnily také výběry Ruska, Finska, Švédska, Norska Německa, Rakouska, Rumunska, Švýcarska, Izraele, Španělska, Běloruska, Argentiny a […]

V estonském hlavním městě Tallinn se pod hlavičkou mezinárodní zápasnické federace konal v sobotu 7. dubna velmi kvalitně obsazený turnaj v zápase řeckořímském. Šlo už o 31. ročník tradiční akce s názvem Kristjan Palusalu Memorial, které se kromě domácí a české reprezentace zúčastnily také výběry Ruska, Finska, Švédska, Norska Německa, Rakouska, Rumunska, Švýcarska, Izraele, Španělska, Běloruska, Argentiny a řady dalších zemí. Z české reprezentační výpravy se v Estonsku mimořádně dařilo Oldřichu Vargovi ve váhové kategorii do 77 kilogramů. Po absolvování šesti zápasů během jediného dne obsadil mezi 25 zápasníky této váhy skvělé třetí místo.

Čtyřiadvacetiletý český reprezentant vstoupil do turnaje suverénním výkonem, když v kvalifikačním duelu nedal příliš šancí Rakušanovi Florianu Marchlovi, kterého porazil před časovým limitem na technickou převahu za bodového stavu 11:2. V osmifinále Varga dosáhl ještě jednoznačnějšího vítězství, finského zápasníka Niko Erkkolu porazil opět na technickou převahu, nedovolil mu ale ani jeden technický bod. „Turnaj pro mě byl od začátku jedinečný. Hodně jsem v poslední době zapracoval na psychice a teď už můžu říct, že toto byla první soutěž, kde jsem nepociťoval strach nebo škodlivou nervozitu. Celý den jsem se soustředil jen na to, co zrovna dělám,“ popisuje Varga svoje pocity z turnaje.

Poprvé absolvoval český reprezentant celých šest minut zápasu až ve čtvrtfinále, kde se postavil proti dalšímu Finovi Tero Halmesmäkimu. Toho sice porazil až po uplynutí časového limitu, ale zatímco Fin nedokázal ani jednou bodovat, Varga nasbíral celkem čtyři technické body. V tu chvíli byl v semifinále, kde na něj čekala žijící legenda z Ruska – Roman Vlasov. Ten je dvojnásobným olympijským vítězem, mistrem světa i Evropy. „V přestávkách mezi prvními zápasy mi občas prolétlo hlavou, že bych se mohl probojovat až k utkání s Vlasovem. Byl to hnací motor. A když jsem porazil druhého Fina, začal jsem si uvědomovat, že se to opravdu povedlo a na chvíli mě to trochu rozhodilo. Povedlo se mi ale uklidnit a na žíněnku už jsem nastupoval s klidem jako u předchozích zápasů,“ říká český zápasník, který se nakonec před Vlasovem musel sklonit, stejně jako všichni jeho ostatní soupeři ten den. Na rozdíl od nich se ale jen Oldřichu Vargovi podařilo vydržet s ruskou legendou až do druhého kola. „On je prostě úplně někde jinde. Po prvním kole jsem cítil, jak tuhnu, a ve druhém kole to podle toho také dopadlo.“

Po prohře na technickou převahu soupeře stál Varga před zápasem o bronz proti Švédovi Manfredu Edsbergovi. Podařilo se mu opět plně zkoncentrovat a na žíněnce byl jednoznačně lepší. To se nakonec odrazilo i na výsledku, když za bodového stavu 3:0 pro Čecha přišla diskvalifikace Edsberga za opakované napomínání za pasivní způsob zápasu.

V tuto chvíli byl Oldřich Varga bronzovým medailistou, jelikož na turnajích United World Wrestling se udělují dvě bronzové medaile. Jak sám říká, v euforii zamířil do sprchy a pak rovnou na večeři. „Asi v půlce jídla najednou přiběhl trenér Václav Scheiner starší a oznámil mi, že se organizátoři rozhodli udělit jen jeden bronz, o který se musím ještě utkat s dalším Rusem. Nechtělo se mi tomu věřit a několikrát jsem se ujišťoval, jestli je to vážně pravda. Pak jsem holt zanechal večeře, ze které jsem toho naštěstí ještě tolik nesnědl a zamířil se převléct a znovu rozcvičit. Psychicky to nebylo vůbec příjemné, navíc když jsem věděl, že Rus je silný a rozhodně nejsem favoritem,“ popisuje Varga kuriózní situaci, kterou si musel projít. Bronz, který už měl obrazně řečeno na krku, si ale nenechal vzít ani od ruského zápasníka Juri Denisova, kterého porazil v další těžké bitvě 3:1 na body. Pak už mohl definitivně slavit.

 

„Bylo to hodně dlouhých šest minut, na jejichž konci jsem trochu nemohl uvěřit, že se mi to vážně podařilo. Ale stálo to za to a jsem šťastný, že jsem tu dosáhl takového úspěchu. Snad to teď začne vycházet i na skutečně vrcholných akcích,“ naráží Varga v tuto chvíli především na mistrovství Evropy, které se koná v Rusku na začátku května.

 

Z dalších českých reprezentantů se v Estonsku podařilo vyhrát utkání už jen Petrovi Novákovi ve váhové kategorii do 82 kilogramů, po dvou prohrách a jedné výhře obsadil páté místo z 13 zápasníků. Jan Žižka po jedné prohře skončil 13. ve váhové kategorii do 72 kilogramů, Štěpán David po dvou prohrách obsadil 9. místo z 11 zápasníků nejtěžší váhové kategorie do 130 kilogramů.

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!