Rozhovory
0

Matouš Rajmont:  Letošní Lucerna je pro nás velmi zásadní

Závěr fighterského roku bude patřit tradičně Lucerně a Galavečeru profesionálního boxu a K1. S promotérem akce Matoušem Rajmontem jsme si povídali, jak pokračují přípravy na Lucernu a koho na ní uvidíme. Blíží se další Lucerna, prozraď nám, koho tam letos uvidíme? Letošní Lucerna je pro nás velmi zásadní, jelikož se jedná o jubilejní 10tou Lucernu […]

Závěr fighterského roku bude patřit tradičně Lucerně a Galavečeru profesionálního boxu a K1. S promotérem akce Matoušem Rajmontem jsme si povídali, jak pokračují přípravy na Lucernu a koho na ní uvidíme.

Blíží se další Lucerna, prozraď nám, koho tam letos uvidíme?

Letošní Lucerna je pro nás velmi zásadní, jelikož se jedná o jubilejní 10tou Lucernu se stálým datem 30. 12. Věřím, že karta tomu odpovídá. Jako každý rok bude k vidění klasický box, který prostě do Lucerny patří, dále pak K1 a Thai box. V klasickém boxu se letos poprvé představí v nové nižší váze Vašek Pejsar s Radkem Giessmannem, který mu bude určitě chtít ukázat, že to nebyla ta správná volba 🙂 Poprvé si profi box v těžké váze také vyzkouší smluvní zápasník organizace Glory Daniel Škvor, na což se sám velmi těším, dále pak o český titul ČUBP se utká Michal Dufek s doposud neporaženým Jakubem Chvalem, což slibuje skvělý zápas. V dalším titulovém zápase podle pravidel K1 se měl představit David Vinš s Michalem Reissingerem, který je ale aktuálně po operaci bicepsu. Mimochodem Michal ještě dva dny po operaci neztrácel zájem o zápas v Lucerně, což je opravdu povaha válečníka. Nicméně to opravdu nešlo, a tak hledáme soupeře, který by byl důstojný Lucerně i titulovému zápasu. Mimo výše zmíněné se v Lucerně představí Jan Rudolf v odvetě s Kubou Stelšovským, dále pak Pepa Vít a samozřejmě také Vláďa Říha, který bude mít také odvetu s Tomášem Drábikem, se kterým prohrál v Bratislavě a určitě bude chtít doma v jeho “domovské” Lucerně ukázat, že odveta stav jejich série srovná. Svůj první zápas v boxu si v open fightu vyzkouší herec Jakub Štáfek, u kterého musím potvrdit, že opravdu maká a nechce, aby jeho zápas byl jenom takovou mediální vsuvkou. Nicméně, aby se objevil na hlavní kartě, tak to si bude muset ještě pár let počkat 🙂

 

Uvidíme dva titulové zápasy. Ten první je Michal Dufek vs Jakub Chval. Původně ale měl mít Michal jiného soupeře. Co se stalo?

Ano, je to tak. Původně byl Michal Dufek vyzván jiným soupeřem, a to kontraverzním boxerem Janem Pašajevem. Tuhle změnu soupeře beru na sebe a fanouškům Pašajeva se tímto omlouvám, nicméně Pašajev se ve svém posledním zápase nechal zbytečně porazit od Edmonda Zafiho a na nás se sneslo asi tisíc dotazů, proč jde o titul, a navíc na Gala jako je Lucerna právě Pašajev a ne třeba zmiňovaný Edmond nebo Kuba Chval. Přiznávám, že to nebylo lehké rozhodování, ale z pozice promotéra chci divácky co nejzajímavější zápasy, a to zápas Dufek – Chval slibuje. Chval má bilanci v profi 6:0 z toho 5x KO v prvním kole a jednou ve druhém. Michal Dufek z tohoto úplně nadšenej nebyl , ale na druhou stranu je to jeho poslední zápas profesionální kariéry a sám řekl, že když odejít, tak klidně s prohrou, ale důstojně. Navíc jsem zastánce slušného chování vůči soupeřům, což k boxu myslím, patří, a to zrovna Pašajev úplně nerespektuje. Určitě je to dobrý boxer, ale je u něj hodně aspektů, které ho bohužel dál neposunou. Třeba se pletu a v budoucnu nám všem ukáže, že jsme se mýlili.

Pro Michala to bude jeho poslední zápas v kariéře, proč se rozhodl ji ukončit?

Protože je prostě už starej 🙂 Né, vážně. Já jeho rozhodnutí celkem chápu, má rodinu, provozuje boxerský oddíl atd. a pokud by dále zápasil na vrcholové úrovni, tak tyto věci musí vždy trochu oželet, a to on myslím, nechce.

Na jaký zápas se ty sám nejvíc těšíš a dokážeš si vůbec coby pořadatel galavečer užít?

Tak já se těším vždy na všechny zápasy, jelikož je člověk od začátku u celého domlouvání a řešení všeho okolo, nicméně ve výsledku většinou vidím jen tak jeden dva zápasy, protože se to opravdu nedá stíhat. Lucerna se připravuje v podstatě celý rok, a ačkoliv jsem obklopen skvělým týmem, tak to rozhodovací právo u většiny věcí je prostě na mně, tudíž se v průběhu večera nedokážu soustředit jen na zápas jako takový. Lucernou si každý rok posouváme laťku výš a výš a vzhledem k tomu, že jsem v tomhle perfekcionalista, tak ačkoliv bych možná ani nemusel, tak periferně sleduju, jestli hosteska už drží vlajku, DJ neodešel na cigáro, jestli je kamera pro nástup už pod schodama, jestli ochranka stojí na svých místech atd. atd. Prostě milion věcí, které jsem v průběhu roku domlouval a teď za ně cítím zodpovědnost. Ale jak jsem zmiňoval, máme skvělý, zkušený tým, který Lucernu dělá už mnoho let a možná bych si opravdu mohl v klidu sednout a dívat se, ale nemám na to vlastně ani povahu. Miluju ten frmol, tu vysílačku v ruce, a to běhání po těch debilních schodech. Mimochodem letos jsem se rozhodl si změřit, kolikrát to za den člověk musí vyběhnout a kolik to dá dohromady km 🙂 Takže další věc s pořadovým číslem 1586, na kterou nesmím zapomenout.
U téhle otázky se sluší poděkovat těm, kteří na Lucerně celý rok makají, takže děkuji Lindo, Filipe, Petro, Petro, Adélo, Pavle atd. atd. (mohl bych děkovat hodinu). A samozřejmě obrovský díky také Aplikovi, pro kterého je Lucerna srdcovka a věnuje jí mnoho svého času.  A vlastně i dík tam nahoru Míro… Dříve to spojení s Miminem fungovalo perfektně, protože co já nedomluvil, on vyřešil, co já nevěděl, on vyřval a vyřídil… Teď díky jeho škole tak nějak vím. Takže se na Lucerně vlastně Mirek podílí pořád.

Galavečer v Lucerně je znám i svým dress code ala třicátá léta a čím dál více návštěvníků ho dodržuje. Máš z toho radost?

Tak z toho mám strašnou radost. V podstatě jsem na začátku, když jsme s dnes už bohužel zesnulým Miminem na tento nápad přišli, nevěřil, že se to někdy stane tak velkou součástí tohoto Gala. Je úžasné v průběhu večera sledovat ty róby u dam a obleky u mužů. V prvopočátku se to pohybovalo tak okolo 50 procent, ale dnes, když už někdo dorazí v teplákové mikině, tak se sám musí cítit blbě, což je skvělý. Příkladem je kámoš Míra Kuchták, kterého před dvěma lety Mimino seřval, jak vůbec může dorazit na takový večer v triku a rok na to jsme si sedli z jejich stolu na prdel, a dokonce se nám se svým modelem dostal na billboardy i na profilovou fotku a stal se takovým symbolem toho, jak to v Lucerně má vypadat. Letos tomu nebude doufám jinak. Už třeba proto, že naši hlavní sponzoři se rozhodli věnovat cenu pro námi vybraný nejlepší model a tou je zapůjčení luxusní čtyřkolky Canam na jeden měsíc. A řešíme samozřejmě i cenu pro dámy. Na druhou stranu dress code je pouze doporučený, ale myslím si, že jeho dodržení je takovou úctou k práci těch druhých. Přeci jenom je to slavnostní událost. Do divadla také nepůjdu v mikině Everlast, i když ji mám rád.

Zahájení Lucerny bude opět pod taktovkou Pavla Strouhala, na co se můžeme těšit?

To je další z věcí, na které si zakládáme. Samozřejmě víme, že jsme si na sebe opět upletli bič, jelikož každý rok chceme mít zahájení velkolepější a velkolepější. Loni jsem koukal na záznam z TV Nova a komentátor Tonda Vavrda říkal “ano a je tady tradiční velkolepé zahájení, které k Lucerně neodmyslitelně patří” ….. no a pak se nepokuste ho udělat ještě lepší, než bylo loni :-). A navíc máme obrovské štěstí, že špičkový český choreograf Pavel Strouhal je náš kamarád a fanoušek boxu, takže pracujeme s tím nejlepším. Takže letos to prostě bude ještě větší a lepší 🙂

Lucerna je takovou krásnou a důstojnou tečkou za celým fighterským rokem a jako každý rok i letos počítám, že bude vyprodaná. Nicméně jak je těžké se prosadit v konkurenci dalších galavečerů, kterých je čím dál více?

Jsem rád, že už se to takhle bere, že Lucerna je braná jako důstojná tečka za fighterským rokem. Snad to plníme tak, jak jsi to definovala. Co se konkurence jak říkáš týká, tak to myslím, není tak hrozný. Já hlavně jsem proti slovu konkurence. Tím, že galavečerů u nás přibývá, přibývá i diváků a tím nám přibývá i sponzorů. Takže kvalita večerů logicky stoupá. Jediný, co se více komplikuje, jsou kvalitní startovky, protože se často stane, že se někdo někde třeba zraní (viz Michal) a pak se těžko shání adekvátní náhrady, protože už mají domluveného něco jiného. Pokud mohu mluvit za sebe, tak já nikoho jako konkurenci neberu, protože oni pomáhájí nám a my vlastně i jim. Naopak s většinou promotérů si vycházíme vstříc ať už je to Pavel Touš s Láďou Kutilem, Ondra Novotný nebo Yangames. Myslím, že se vzájemně i respektujeme. Na druhou stranu pokud budu více konkrétní, tak se určité komplikace objevují, ale ty jsou převážně od jedné organizace, která vytváří tak trochu snahu o monopol. Zápasníky dostává pod smlouvy a nabízí neskutečné honoráře, které kolikrát nejsme schopni zdaleka plnit my. Na druhou stranu je to byznys, takže nám nezbývá nic jiného, než to respektovat. Bohužel se v poslední době stává, že se dvě skvělé akce sejdou ve stejném termínu, což dříve nebylo. Vždy jsme tak nějak předem znali termíny jiných večerů, a to jsme se snažili respektovat. Tohle už bohužel dnes úplně nefunguje a kolikrát jsme svědky, kdy se ve velmi podobném termínu konají akce dvě a jediný, kdo na tom ve výsledku tratí, je divák. Na druhou stranu toto je převážně iniciativa jednoho člověka, který rozděluje bojovou scénu a já to můžu jedině respektovat. Jeho večery jsou skvělé a sám se na ně rád podívám. Ale i tak si myslím, že by to šlo dělat jinak.
Nicméně je to můj názor. Ta organizace má mnoho fanoušků a právem, protože na české scéně dokázali to, čemu nikdo před tím nevěřil. Já opakuji, že jsem za to rád, ale vše by mělo zůstat v rámci slušnosti a nenechat své ego předbíhat rozumné uvažovaní.

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!