Aktuality
0

Zdeněk Chládek: Soustředím se hlavně na zisk medaile na mistrovství světa

Nedávno se Zdeněk Chládek zúčastnil boxerského galavečera Evropa vs Asie, kde si připsal další výhru ve své bohaté kariéře. Zdeněk je sedmnáctinásobný mistr České republiky, pětinásobný vítěz GP Ústí nad Labem, bronz přivezl z mistrovství Evropy i světa v juniorech, v mužích obsadil páté místo na mistrovství Evropy a deváté místo na mistrovství světa. Na […]

Nedávno se Zdeněk Chládek zúčastnil boxerského galavečera Evropa vs Asie, kde si připsal další výhru ve své bohaté kariéře. Zdeněk je sedmnáctinásobný mistr České republiky, pětinásobný vítěz GP Ústí nad Labem, bronz přivezl z mistrovství Evropy i světa v juniorech, v mužích obsadil páté místo na mistrovství Evropy a deváté místo na mistrovství světa. Na svém kontě má již úctyhodných 379 zápasů, z toho 344 výher.

Jak ses dostal k bojovým sportům a proč sis vybral právě box?

Původně mě ke sportu přivedl táta. Už ve 4 letech jsem hrál fotbal a hokej. Hokej mě začal hodně bavit a byl jsem v něm úspěšný. Proto jsem chtěl být právě i hokejistou! Jako doplněk a jeden z dalších sportů bylo karate, kde jsem v kumite byl 2x mistr ČR. Malinko mě to omrzelo a chtěl jsem něco tvrdšího, no a tak mě táta přivedl právě k boxu. Postupem času a po testech bylo vidět, že asi úplně nevyrostu do ideální výšky pro hokejistu. V 17 letech jsem již byl mistr ČR v boxu mužů a dostal jsem se do reprezentace. Pak už jsem se boxu věnoval naplno. A hokej je mým doplňkovým sportem.

Kterými kluby jsi prošel a kteří trenéři tě vedli?

Mateřský klub SKP Ústí nad Labem, pod který stále patřím, ale v současné době trénuji v Praze v Pražském rohovníku. Trenéři: Arnošt Russ, Miroslav Vrba, Vasil Larionov. Nyní třetím rokem Michal Soukup, Karel Vrtiška, Jan Jankovič, Olymp – CSMV (rehabilitace, regenerace, dechové cvičení a další..)

V juniorech jsi dokázal získat medaile z mistrovství světa i Evropy. Jak těžký byl přechod z juniorů do mužů?

Jak jsem již psal, už jsem byl v reprezentaci v 17 letech. V 18 byl na prvním MS mužů v Chicago. Trénoval s reprezentací mužů od 15 let a to byli skvělí boxeři, kteří mi v růstu dost pomohli společně s trenéry Russem a Vrbou.

V mužské kategorii jsou pro tebe medaile z velkých mistrovství prozatím zakleté. Co myslíš, že chybí k úspěchu na Evropě nebo na světě?

Upřímně konkurence je velká a silná, ale mně se většinou dařilo. Bohužel jsem zůstal těsně před bránou zisku té vysněné medaile. 5. místo na ME, 9. na MS není ostuda, ale není to vyplněný sen.

Jaká je nyní tvoje zápasová váha a kolik kilogramů před turnaji upravuješ?

Nyní chodím váhovou kategorii do 69 kg, se shazováním je to různé a záleží po jakém období. Váhu normálně mám tedy od 72-74 kg. Tak nic strašného.

Jaké důležité turnaje tě letos čekají a které budou nominační na olympiádu?

Letos mě čeká především ME a MS, které beru jako vrchol sezóny a hlavně MS, které je kvalifikační na OH.

Víš o někom z českých boxerů, kdo má odboxováno v amatérech více zápasů než ty?

V současnosti asi ne. V minulosti bylo i více, ještě mám co dohánět 😀

Boxuješ nějakou zahraniční soutěž?

Dlouhodobě asi 6 -7 let jsem boxoval jako jediný Čech v německém týmu německou bundesligu, která byla pro mě velikou zkušeností a strašně mě ten box v německé soutěži bavil. Bohužel zemřel trenér a manažér v mém týmu SV Motor Babelsberg. Od té doby se soustředím hlavně na zisk medaile na MS, nebo ME.

Uvažoval jsi o přechodu do profesionálů?

Uvažoval, ale nedosáhl jsem v amatérech, co jsem chtěl a pořád mě láká Olympiáda. Pak za mnou v současné době stojí skvělý tým lidí (trenéři, fanoušci, sponzoři a další) a já si box užívám, takže to je další věc, proč jsem ještě neodešel.

V kolika letech myslíš, že je pro boxera ” nejlepší věk ” a do kdy bys rád boxoval?

Tato otázka je dle mého názoru hodně individuální! Odpovídám sám za sebe: Dokud budu zdravý a tady v ČR stále nejlepší, tak budu boxovat. Uvidíme, kam mě život zanese. Vždy mi ukázal zatím cestu a minimálně si myslím, že bych byl dobrý trenér!