Rozhovory
0

Chceme vrátit box tam, kde měl vždy své místo

Rozhovor s naším hvězdným boxerským párem Lucií Sedláčkovou a Štěpánem Horváthem o jejich pohledu na současnou nejen boxerskou scénu i jejich dalších plánech.   Svůj poslední zápas jsi prohrála na body s Ninou Meinke. V čem myslíš, že byla soupeřka lepší? Nemyslím si, že byla po boxerské stránce o hodně lepší než já. Nina je […]

Rozhovor s naším hvězdným boxerským párem Lucií Sedláčkovou a Štěpánem Horváthem o jejich pohledu na současnou nejen boxerskou scénu i jejich dalších plánech.

 

Svůj poslední zápas jsi prohrála na body s Ninou Meinke. V čem myslíš, že byla soupeřka lepší?

Nemyslím si, že byla po boxerské stránce o hodně lepší než já. Nina je výborná boxerka, náš zápas ji vystřelil na 3. místo ve světovém žebříčku. Přeji ji, aby teď svoji kariéru mohla posunout ještě výš.
Já na tento zápas nebyla dostatečně připravená, a to díky všem nesrovnalostem, kteří se mě drží od doby, kdy jsem odešla od Lukáše Konečného. V jednom rozhovoru sám řekl, že mi neházel klacky pod nohy? Když někomu nebudete házet klacky pod nohy, nemusíte se přeci o tom logicky zmiňovat. S odstupem času vidím vše jasněji a srozumitelněji a mohu s klidem říct, jak to vidím dnes. Lukáš Konečný, jak posunul český box nahoru, tak tímto způsobem půjde dolu. Je to jeho píseček a šanci boxovat v České republice má pouze ten, kdo mu na ten píseček bude chodit, a dokonce mu tam uklízet. Moji boxerskou kariéru v Čechách úplně pohřbil a jen díky svému nesnesitelnému egu. Od doby, kdy jsem začala nesouhlasit s jeho praktiky, jsem to měla hodně těžký. I přesto jsem chtěla nadále boxovat, být aktivní a vyjít co nejlépe. Dál jsem chtěla být vzor pro mladé bojovnice a bojovníky. Chtěla jsem český box posunout někam, kde mohl být. Bohužel, bojovat proti systému a s lidmi v něm, je to samý způsob, jako když se rozeběhnete do zdi
Tento zápas byla pouze tečka za mou kariérou a spolupráce se stájí SES. Mrzí mě, že jsme se společně s našimi sílami a egy nedomluvili na spolupráci, aby to bylo prospěšný pro nás, český box, a hlavně pro další bojovníky, kteří můžou mít podobné sny, co jsme měli i my.
Dokud český box bude vlastnit Lukáš Konečný s Qwert boxingem, box se nikdy v životě neposune nahoru, už bude pouze padat dolu v jejich prospěch. To je český box.

Lucko, co tě čeká v nejbližší době?
Po zápase jsem šla na operaci, kterou jsem už dlouho odkládala. Nyní mám rekonvalescenci a pomalu začínám trénovat.
V dubnu mi konci smlouva s mou stájí. Začínám se ohlížet po novém angažmá. Mám několik nabídek, které mi přišly do cesty, ale rozhodne to nechci uspěchat, nechávám tomu volný průběh a ve správný čas se rozhodnu a budu vás informovat.

Štěpáne, na podzim proběhla mediální přestřelka mezi tebou a Lukášem Konečným. Stál bys pořád o tento zápas a myslíš, že se uskuteční?

Mrzí mě, že to byla pouze přestřelka v médiích, u kterých to nejspíš zůstane. Jediné, o co jsem vždy stál, bylo, aby moje výkony šly společně s boxem nahoru. Jsou tady lidi, kteří rozhodují o našich kariérách a potápí tento sport. Vrchol pro mě byl, když jsem uviděl, jakým způsobem se Lukáš vrací opět do ringu. Přitom on a společnost jsou příčinou, proč už nadále neboxuji a ne pouze já, ale mnoho dalších borců. Jak už říkala Lucka. Proto se zápas neuskuteční, protože opět o tom rozhoduje on a 5 melounů mu dají maximálně na tržnici.

Jaké to bylo koučovat svou partnerku a jak bys zhodnotil její zápas?

Samo o sobě koučování Lucky je v klidu. Ale na tento zápas to bylo hrozné, celou přípravu jsem jen sledoval, jak ji její bývalý trenér hází klacky pod nohy a chce, aby prohrála a samozřejmě i její stáj.
Už jsem řekl, pod jakým tlakem byla Lucka, to jsem neviděl snad u žádného borce, takže výkon, který předvedla, byl opravdu skvělý. Můžete boxovat buď s opravdovými soupeři nebo které vám někdo připraví, ale tohle byl zápas prostě venku s domácí soupeřkou. Nebudu se ani vyjadřovat k průběhu před zápasem v šatně.
Lucka je prostě talent a myslím, že má vše před sebou, pořád má krásnou pozici ve světovým žebříčku, kterou doufám ještě zlepší.

Co plánuješ dál? My vlastně ani pořádně nevíme, kde se nacházíte?

Štěpán: Paradoxně díky situaci v boxu v ČR, jsme odešli do Anglie. A působíme v Anglii nadále. Máme to střídavě. Svým způsobem jsme za to šťastní, protože se nám v Anglii otevřely úplně jiné cesty.
Mám připravené dva projekty, které budou právě propojeny s Anglií. Nyní už mohu prozradit, že v Děčíně vznikne největší sportovní centrum v Severních Čechách (Live-centrum) A díky těmto projektům doufám, že se nám podaří vrátit box tam, kde měl vždy své místo.

Co říkáte na českou bojovou scénu a to, co se nyní odehrává převážně na půdě MMA?

Lucie: Je to jako, když si ráno zpívám písničku, kterou slyším celý den dokola a pořád se nemění  Když budu mluvit z pohledu bojovníka, je mi jedno u jaké organizace budu startovat, pokud budou plnit podmínky, na kterých jsme se domluvili. Z pohledu fanoušků chápu jejich rozlobení, ale co mě ještě nejvíc na tom všem fascinuje, jak dokážou lidi v České republice být nepřející, nenávistní. Mít tu drzost psát na sociálních sítích tak drzé vzkazy vůči bojovníkům jako je například Karlos Vémola. Díky Vémolovi šlo MMA neskutečně nahoru, plní se tělocvičny dětmi a i lidi, kteří se nikdy o tyhle sporty nezajímali, se rádi přijdou podívat na zápasy.

Na druhou stranu, klobouk dolů před organizací, která mu tohle umožnila. Vždy je to 50 na 50! Bez bojovníků není organizace a bez organizace nemůžou být bojovníci. Je to v podstatě úplně to samé, co se děje v boxu- tyhle dvě strany se nedokážou domluvit, nebo jedna strana přestane plnit své podmínky a vznikne cely problém.

Štěpán: Mně osobně to přijde smutné. Sami vidíte, že se to nestalo pouze nám v boxu, ale děje se to všude i v dalších sportech a opět největší vinu má vedení, které přestalo platit bojovníka. V mém případě to bylo to samé. Ale myslím, že Karlos je na tom ještě dobře- když měl tu možnost přejít do jiné organizace, kde mu zajistí zápasy. V boxu je to mnohem obtížnější, jelikož proti vám stojí asociace, jména už nemusím zmiňovat.

Když to porovnáte s Anglií, myslíte, že se to může stát i tam?

Může se to stát vždycky, ale mají tam ochranný systém, aby se to nestávalo. Například – nikdy se neuzavírá smlouva déle jak na 1 rok – nikdy se bojovníkům neslibuje to, co není v jejich silách – po roce smlouvy se sejde celý tým a zhodnotí celý rok kariéry borce a domluví se nadále na podmínkách, případně si podají ruce a ukončí spolupráci v dobrém ve prospěch všech – ale největší rozdíl je v tom, že anglická asociace se stará o bojovníky a dává všem možnost boxovat – v Anglii jsou přísně daná pravidla, které všichni dodržují pro zájem všech. Ale tohle je v boxu, nevím, jak je to v MMA.

Teď něco pozitivnějšího… Se Štěpánem tvoříte již dlouhou dobu pár. Posune se taky do stavu manželského?

Ano, plánujeme svatbu. Ale přesný datum ještě nemáme.

Bude váš svatební obřad i pro veřejnost?

Lucie: Ne, svatbu si přeji mít v soukromém kruhu.
Štěpán: Kdo chce, ať přijde, zvaný jsou všichni:-)

Ještě jedna otázka… Lákalo by vás vyzkoušet si i MMA?
Štěpán: Ano, napadlo mě to. Ale je to spíše vše o kvalitních nabídkách. Každopádně by mě zajímalo, jak bych obstál v MMA

Lucie: Přemýšlela jsem o tom, ale jestli zůstanu pouze u toho přemýšlení nebo do toho půjdu, je otázka na organizátory, manažery a fanoušky? Chtěli by mě vidět v kleci?

Foto archiv Lucie Sedláčkové a Štěpána Horvátha

 

 

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!