Rozhovory
0

CHOKETOPUS GRAPPLING CHALLENGE VI

Určitě jste již slyšeli o grapplingu, ale dost možná máte hokej v pojmech. Díky tomuto článku si v názvosloví uděláte pořádek a navíc se dozvíte, že se můžete jít na grappling podívat dokonce i do divadla. CO JE TO GRAPPLING? Grappling je propracovaný systém boje na krátkou vzdálenost se zaměřením na boj na zemi. Je […]

Určitě jste již slyšeli o grapplingu, ale dost možná máte hokej v pojmech. Díky tomuto článku si v názvosloví uděláte pořádek a navíc se dozvíte, že se můžete jít na grappling podívat dokonce i do divadla.

CO JE TO GRAPPLING?

Grappling je propracovaný systém boje na krátkou vzdálenost se zaměřením na boj na zemi. Je úzce propojený s Brazilským Jiu Jitsu, avšak zápasí se bez Gi – tradičního úboru známého například z Juda, proto je také často označovaný jako NoGi BJJ, Submission Grappling, nebo NoGi Grappling. Kromě technik z BJJ se k dominanci soupeře používají také techniky jiných úpolových sportů, například zápasu ve volném stylu. Díky své účinnosti je grappling jedním z pomyslné svaté trojice disciplín pro MMA: postoj – wrestling – zem.

Cílem grapplera je donutit soupeře vzdát se, ať už nasazením páky nebo škrcení. Mnohé z těchto ukončení můžete zcela běžně vidět také v MMA kleci, kde se někteří zápasníci na takovýto styl ukončení soupeře dokonce specializují.

SUBMISSION ONLY

Grappling ve světě má mnoho podob a neexistují unifikovaná pravidla, zejména co se způsobu možné výhry týče. Pokud zápasník donutí soupeře vzdát se, vyhrává zápas v podstatě bez ohledu na různorodá pravidla či zaštiťující organizace. Někdy se ale může stát, že časový limit zápasu vyprší ještě před tím, než k nějakému ukončení dojde. Potom mohou o výsledku rozhodnout body, případně rozhodčí. Jak už to tak ve sportu bývá, zápasníci jsou často schopni obratně využívat pravidel bodování k taktizování a to může vést k divácky ne příliš atraktivním zápasům. Zápasník vedoucí třeba jen o jeden bod pak může pasivně bránit defenzivní pozici, čímž si sice vynutí výhru, ale zamezí jakékoliv snaze o ukončovací techniky a tím degraduje zážitek diváků. S podobnou kritikou se v minulostě často setkávalo i judo.

Právě zmiňovaná atraktivnost soubojů pro diváky byl jeden z hlavních důvodů, proč vznikl takzvaný “submission only movement”. Toto hnutí má jako primární úkol udělat grapplingové zápasy co nejzajímavější i pro laické pozorovatele. Proto se bodové hodnocení pozic v tomto formátu grapplingu zcela zrušilo a vyhrát se dá pouze na submisi, tedy vzdání soupeře.

Tento relativně nový formát se těší velkému růstu v popularitě a můžeme ho vídat čím dál častěji, především na větších akcích. Největší boom představovalo uvedení soutěže Eddie Bravo Invitational (EBI), kde bylo možné vidět nonstop akci pozvaných zápasníků v honbě za submisemi. Turnaj se stal natolik populárním, že s ním UFC navázalo spolupráci a již nějakou dobu je živě vysílaný na UFC Fight Pass. Díky vcelku nečekané popularitě těchto pravidel se objevily nové možnosti pro závodníky, kteří se chtějí grapplingem živit. Submission only turnaje totiž narozdíl od těch starších, zavedenějších bodovacích turnajů nabízí obstojné finanční odměny za výhru. V již zmíněném EBI je to dokonce 20 tisíc amerických dolarů, pokud se výherci podaří ukončit všechny své soupeře před limitem.

CHOKETOPUS GRAPPLING CHALLENGE

V našich končinách je aktuálně jen jeden turnaj, následující stejný formát, jako již zmíněné EBI. Tím je Choketopus Grappling Challenge (CGC). Jedná se o tzv. invite-only akci, na turnaj se proto nemůžete narozdíl od běžných grapplingových soutěží jen tak přihlásit, musíte být pozváni. Tím se zajišťuje prvotřídní kvalita zápasníků, potažmo samotných soubojů.

Choketopus Grappling Challenge používá modifikovaná EBI submission only pravidla. Vyhrát můžete pouze vzdáním soupeře během šestiminutového kola. Pokud se tak nestane, oba zápasníci se přesunou do tzv. overtimu (nastavení), kdy střídavě začínají ve výhodné ofenzivní pozici a snaží se soupeře co nejrychleji ukončit, nebo z pozice utéct. Komu se to povede rychleji, ten vyhraje.

Seriál turnajů CGC pokračuje 11. Května již 6. vydáním a opět se odehraje v netradičních prostorách tanečního divadla Ponec. Komorní a osobitá scéna pro sto padesát diváků nabídne možnost zápasy sledovat doslova na dosah ruky. V pyramidě váhové kategorie do -77kg se spolu utkají ta nejzvučnější jména grapplingové scény z Česka, Slovenska, Rakouska a Polska včetně Honzy Stacha a Nikity Simanenkova. V jednom z vložených doplňkových zápasů se proti sobě utkají Vilém Cao a Patrik Gabriš. Vilém i Patrik jsou sice zkušení zápasníci, ale jejich primární disciplínou je thajský box. Grappling a BJJ oba trénují pouze od začátku roku 2019 a smyslem jejich střetu je ukázat divákům, jakých pokroků lze v při konzistentním tréninku za tak krátkou dobu dosáhnout. Chybět nebudou ani vždy akční zápasy v ženské kategorii. V repríze jejich MMA zápasu z organizace GCF bude chtít Lucie Vacová oplatit porážku Gabriele Horákové.

Organizátor akce a provozovatel tělocvičen Choketopus Gym dle svých slov usiluje o to, aby se grappling dostal do povědomí sportovní veřejnosti jako divácky atraktivní bojový sport a ne jen jako nedílná součást MMA zápasení. Jak se jim tato myšlenka daří a zda je grappling vhodný sport třeba i pro vás se můžete jít přesvědčit sami již tuto sobotu 11.5. do divadla Ponec.


Lístky jsou k dispozici v předprodeji na goout.cz za 250 Kč, na místě pak za 350 Kč.

Pokud budete akci chtít zdarma sledovat přes oficiální facebook partnera akce Choketopus, můžete akci podpořit přes zajímavý koncept tzv. Donate Per View, kdy přes SMS nebo webový portál lze zaslat vybranou a třeba i malou částku na účet organizátora.

Autor: Mikoláš Bílek, foto Tarasqeuese

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!