Rozhovory
0

Tomáš Tobola: Chtěl jsem mu dokázat, že se dá zápasit i v takovém věku

Zápasník Tomáš Tobous Tobola utekl po vážném úrazu hrobníkovi z lopaty a dokázal se dokonce vrátit na žíněnku, kde vybojoval další, pro něj již třináctý titul Mistra České republiky. Za tři dny odlétá na svůj poslední turnaj kariéry do Gruzie a to na Mistrovství světa veteránů, kde v kategorii 45-50 let odzápasí jak v řecko římském, tak volném […]

Zápasník Tomáš Tobous Tobola utekl po vážném úrazu hrobníkovi z lopaty a dokázal se dokonce vrátit na žíněnku, kde vybojoval další, pro něj již třináctý titul Mistra České republiky. Za tři dny odlétá na svůj poslední turnaj kariéry do Gruzie a to na Mistrovství světa veteránů, kde v kategorii 45-50 let odzápasí jak v řecko římském, tak volném stylu.

Kterými kluby jsi prošel a kteří trenéři tě vedli?

Působil jsem v Rudé Hvězdě, Olympu, v Teplicích, Dominu, Kladnu, Motyčín. Trenéři byli Kocourek, Frinta, Jabůrek a Scheiner.

Proč sis jako sport vybral právě zápas?

Dělal jsem pět let gymnastiku a chodil do sportovní třídy. Během základky vybírali patnáct lidí z naší třídy na sportovní gymnázium, ale já nebyl úplně studijní typ, na gympl mě nevzali, a tak jsem s gymnastikou skončil. Chtěl jsem jít na judo, ale na to jsem byl malej a tak jsem si vybral zápas. Paradoxně jsem po půlroce vyhrál v zápase velký turnaj a hned mi nabídli možnost jít na to sportovní gymnázium, ale já nechtěl.

Kolik jsi měl startů na žíněnce a na které zápasnické utkání nejvíc vzpomínáš?

Startů bylo tolik, že se to ani nedá spočítat. Rád vzpomínám na všechny zápasy v Německu, tam je úplně jiná atmosféra. Zápasil jsem tam 14 let a bylo to skvělý. Pokud se ti daří a vyhráváš, tak se chovají perfektně.

Nemáš tedy žádný, který by ti utkvěl v hlavě?

Ale jo, mám, a to s olympionikem Jindrou Vavrlou. Šli jsme spolu finále na Mistrovství republiky, já prohrával 6:1 a během posledních dvaceti vteřin jsem to otočil na 9:6.

Zkoušel jsi i volný styl, nebo máš všechny starty v řecko římském?

Zápasím oba styly a oba jsem zápasil i v Německu.

Do kdy myslíš, že budeš zápasit?

Tohle je můj poslední zápas.  Já si nemám co dokazovat, vrátil jsem se na žíněnku kvůli synovi, chtěl jsem mu dokázat, že se dá zápasit i v takovém věku. Vrátil jsem se na žíněnku po 17ti letech a vyhrál rovnou Mistrovství republiky v 97 kg, což je pro mě velká váha.

Ty ses na žíněnku vrátil po vážném úrazu. Řekneš nám, co se tehdy stalo?

Při jedné kaskadérské scéně jsem skákal z baráku na barák přivázaný na lanku, ale stala se špatná souhra náhod a já si při skoku poranil páteř, měl jsem kolem míchy edémy a lékaři říkali, že jsem přežil jen díky tomu, že jsem celý život sportoval a měl silný krk, jinak by bylo už po mně. Nejdřív byla prognóza, že se nikdy nebudu pohybovat, ale skvělý doktor Vladislav Hospodár se sestřičkou Evou Dvořákovou mě dali dohromady a já nejen že žiju a chodím, ale po roce jsem dokázal zase zápasit.

Kdy jsi získal titul Mistra sportu a za jaký úspěch?

Ten titul byl celkově za zásluhy, vyhrál jsem třináctkrát Mistrovství republiky. Dostal jsme ho na turnaji v Teplicích, kde jsme vyhráli i mistra ligy a Belo Svitek mi předal toto ocenění.

Nyní tě čeká Mistrovství světa veteránů, kdy tam odlétáš?

Odlétám 6. 10. a 9. 10. zápasím. Dnes jsem byl na zátěžových testech a prý mám testy, jako by mi bylo 35 let, tak doufám, že to zúročím. Připravený jsem dobře, takže to bude už jen o hlavě.

Kdo všechno tam ještě pojede?

Pojede ještě můj kamarád Jakub Eliášek, Bistroň a také můj syn s manželkou.

Kdo ti tento turnaj bude hradit?

Mistrovství světa mi hradí sponzoři, za což jim moc děkuji: IF Cafe, Petr Píno Ondruš, Jakub Eliášek s Markem Chrastilem, tým kaskadérů Filmky, kteří se na mě složili a kaskadérská agentura Filmka Stunt team a přispěl mi zápasník Petr Novák.


Působíš také jako kaskadér. V jakých filmech či seriálech tě můžou diváci vidět?

Jako kaskadér se snažím působit už 20 let. Hrál jsem ve Filmu Ve Stínu, Child 44, Případy prvního oddělení, Kriminálka Anděl, Oliver Twist, Hellboy, Narnia, Van Helsing, Ordinace v růžové zahradě, Krejzovi a další.

Jaký máš vztah k MMA a nechtěl sis to v kleci někdy zkusit?

Vztah k MMA mám kladný, trénuji kluky, kteří MMA zápasí profesionálně. Já sám bych si MMA zkusit chtěl, jen už mi to nedovolí věk 🙂

Komu z našich mma zápasníků pomáháš?

Pomáhám Matouši Kohoutovi, Michalu Konrádovi a mladým fighterům z Gorila teamu.

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!