Rozhovory
0

Život v kleci, aneb byli jsme i před Vémolou

Daniel Barták je trenérem pražského Penta gymu, kde vychoval mimo jiné i bývalého UFC zápasníka Viktora Peštu. Jeho velkým koníčkem je však psaní a před pár dny mu vyšla druhá kniha s názvem Stinná místa. V únoru mu vyjde další, tentokrát z prostředí ultimátních zápasů s názvem Život v kleci, aneb byli jsme i před […]

Daniel Barták je trenérem pražského Penta gymu, kde vychoval mimo jiné i bývalého UFC zápasníka Viktora Peštu. Jeho velkým koníčkem je však psaní a před pár dny mu vyšla druhá kniha s názvem Stinná místa. V únoru mu vyjde další, tentokrát z prostředí ultimátních zápasů s názvem Život v kleci, aneb byli jsme i před Vémolou.

Kdy jsi napsal svou první povídku a o čem byla?

Svůj první příběh jsem napsal ještě na základce v roce 1988. Šlo o takovou legraci, kde v rádoby detektivce vystupovali spolužáci. Ten příběh po mě přepsal do sešitu Radek Zákoucký, který byl vlastně mým prvním editorem. Ten sešit pořád mám.

Skutečné povídky jsem začal psát až o mnoho let později. Po roku 2000. Ale jak se moje první povídka jmenovala nebo o čem byla, nejsem schopný říct. Už si to nepamatuju. Jediné, co vím, že na konci toho všeho vyšla v roce 2004 kniha Na útěku, kterou jsem si vydal své pomocí.

Často píšeš tajemné či hororové příběhy, kde bereš inspiraci?

V běžném životě. Třeba teď zrovna píšu nový příběh, který se odehrává v Šestajovicích, kde bydlím. V hlavní roli je dům, který stojí naproti nám a rybník, který mi přijde úžasně tajemný a kterého si jen tak nikdo nevšimne, pokud to u nás nezná. Prostě přímo stvořený pro nějaký temný příběh. Inspirace na vás číhá všude, jen si jí musíte všimnout.

Máš ty sám z něčeho strach?

Určitě. Těch věcí je spousta. Asi nejvíc se bojím výšek. Nesnáším třeba rozhledny nebo věže, kde, když lezete nahoru, vidíte skrz schody tu výšku, co je pod vámi. Upřímně ani nevím, co je horší? Lézt nahoru nebo pak dolu.

Nedávno jsi pokřtil svou druhou knihu, prozraď nám, o čem je?

V první řadě musím říct, že se křest povedl, o což se zasloužili všichni, co přišli. Neskutečně si vážím toho, že dorazili, a ještě v takovém počtu. Bylo jich tolik, že se ani nevešli do sálu kina Pilotů, kde se křest odehrával. Pozval jsem tam lidi, které jsem pět, deset let neviděl a vůbec to nebylo poznat. Musím poděkovat i skvělým kmotrům Káče Klinderové a Viktoru Peštovi a báječnému průvodci večerem Tomáši Vzorkovi.

Ale k tvé otázce. Kniha Stinná místa vypráví, příběh Pavla Horvátha, který přijíždí do městečka Dřímota, kde zdědil po svém biologickém otci, kterého nikdy nepoznal, barák. Chce ho dát do pucu a rychle prodat, aby se zbavil dluhů. Jenže v domě, potažmo v Dřímotě se začínají dít podivné věci, před kterými by nejraději co nejrychleji utekl, bohužel zjišťuje, že nemůže, protože ho tam něco drží.

Popravdě ani pořádně nevím, co je to za žánr. Já bych řekl horor, nakladatelství to nabízí jako mysteriózní thriller a v knihkupectví Luxor je to v sekci české detektivky. Takže nejspíš to má od každého trochu.

Za nedlouho ale vyjde další kniha, a to z prostředí MMA zápasů. Prozradíš nám o ní víc?

Kniha se jmenuje Život v kleci, aneb byli jsme i před Vémolou. Jak název napovídá, jde o hold lidem, kteří stáli u vzniku a vývoje Ultimátních zápasů, později MMA u nás. Vyjít by měla v únoru a pracoval jsem na ní společně s novinářem Liborem Kalousem ze sport.cz, který má k MMA blízko. Jde vlastně o směs mých vzpomínek a blogů, které píši. Do toho jsou tam zakomponovány rozhovory s lidmi, kteří jak se říká, byli u toho. Michal Hamršmíd, Josef Melen, Aleš Hradecký, Ondřej Novotný, Jirka Procházka, Viktor Pešta, Karlose Vémolu, Lucku Pudilovou a mnoho dalších. Přidali jsme pohled psychologa na MMA, proč lidi fascinuje tento sport. Můžete se těšit na perličky kecy v kleci. Také jsme probrali média, jak se před lety psalo o MMA.

Moc se na knížku těším. Obálku stejně jako pro Stinná místa dělal Marek Pařízek a je prostě skvělá. Doufám, že si křest a věci kolem užiju. Začátek roku bude totiž hektický. S Penta gymem se totiž po dvou letech stěhujeme.  V Hostivaři jsem našel úžasný prostor, na kterém teď pracujeme. Tak snad si to všechno pěkně sedne.

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!