Rozhovory
0

Jiří Apeltauer se v Lucerně rozloučí s nejtěžším soupeřem své kariéry

Předposlední den letošního roku se na tradičním Galavečeru profesionálního boxu a K -1 rozloučí se svou fighterskou kariérou Jiří Aplik Apeltauer. Do posledního zápasy nechtěl Aplik lehkého soupeře a tak volba padla na thajskou hvězdu Sudsakorna Sor Klinmee. V prosinci se na Galavečeru profesionálního boxu a K-1 v Lucerně chystáš do svého posledního zápasu, i […]

Předposlední den letošního roku se na tradičním Galavečeru profesionálního boxu a K -1 rozloučí se svou fighterskou kariérou Jiří Aplik Apeltauer. Do posledního zápasy nechtěl Aplik lehkého soupeře a tak volba padla na thajskou hvězdu Sudsakorna Sor Klinmee.

V prosinci se na Galavečeru profesionálního boxu a K-1 v Lucerně chystáš do svého posledního zápasu, i když o konci kariéry jsi uvažoval už v minulosti. Co tě přimělo “dotlačit káru ” až sem?
Měl jsem končit na akci XFN Legends v březnu a i by to tak bylo, ale uzrálo to ve mně po tom, co se událo okolo XFN. Ač jsem sám neměl s touto organizací jediný problém, nechtěl jsem končit na akci, kde výkony a zápasy zapadnou kvůli humbuku kolem toho. A asi to tak prostě mělo být, aby to bylo v Lucerně. Vše se děje z nějakého důvodu.


Když jsi uvažoval o soupeři do posledního boje, podle čeho ses rozhodoval?
De facto jediné rozhodnutí bylo, že nechci lehkého soupeře.Pomáhal ti někdo s výběrem a koho prvního napadl Sudsakorn Sor Klinmee?
Před par lety jsem dostal otázku, jestli mám ještě nějaký zápasnický sen a já řekl, že bych chtěl zápasit s nějakým velkým thajským jménem. Mimo jiné mezi nimi v tu dobu padlo i jméno Sudsakorna. Nějak si na to vzpomněl Masta, zmínil se o tom Tomášovi Tadlánkovi, který se zná s jeho manažerem, ke mně se dostalo, že je možnost s ním zápasit. Věci se daly do pohybu a nabralo to reálnou podobu.Jak hodnotíš svého protivníka?
Jak hodnotit bojovníka, který má přes 300 zápasů, stál proti soupeřům jako je Yodsaenklai, Kem Sitsonpeenong? No, zhodnocení je, že to nebude prdel. 🙂Co by sis chtěl v souboji prosadit?
Měnit už se nebudu, abych opouštěl od toho, co poslední roky dělám. Kdo zná Sudsakorna ví, že má vše, co špičkový thajský bojovník má mít, a tím se trochu zužuje arzenál mých zbraní. 🙂 Budu muset být extrémně tvrdý a chci spoléhat na svoji kondici.Kde se na zápas připravuješ a kdo ti v přípravě nejvíce pomáhá?
Přípravu jsme začali s Mastou někdy koncem října. Potom jsem začátkem listopadu odletěl se Samem (syn) do Thajska, kdy už byl zápas domluvený a trénoval na Pattaya, kde je i Sudsakornuv gym, v old school Sityodtong Gymu. A po návratu makáme jen s Mastou, nemám dietologa, nemám kondičního, ani kadeřníka, ani vizážistu.🤷‍♂️ Celé to jedeme po staru, thaibox a fýzu honíme na lapách, posilujeme v klinčích. Zbytek v AMT gymu a parťáka mi dělá můj mladej.V jaké formě se cítíš?
To se uvidí 30. 12., ale děláme vše proto, abych byl v té nejlepší.

Na galavečeru bude startovat i tvůj syn. Je to pro tebe splnění snu?
Přiznám se, že přímo takový sen jsem neměl a dřív mě to ani nenapadlo. Ale musím uznat, že rozlučka tímto dostává úplně jiný rozměr. Ale jo, tohle je sen. Fotr končí a mladej začíná na jedné akci.Kdybys byl dnes mladý a na začátku, rozhodl by ses opět pro bojové sporty, když víš, co to všechno obnáší a udělal bys něco jinak?
Rozhodl bych se pro ně znovu, právě proto co to obnáší. A neměnil bych nic, věci byly a jsou tak jak měly být.Co bude dál, když skončí tvoje fighterská kariéra?
Budu v gymu, jako už desítky let, budu trénovat svěřence, snažit se vychovávat bojovníky, předávat zkušenosti. Ukazovat mladým cestu nejen zápasnickou, protože si myslím, že z naší pozice můžeme mladým předat daleko víc, než jen bojové schopnosti. Snažím se o to celé ty roky, co jsem trenér, ale i jako bojovník jsem se vždy snažil ukázat, že i před, v boji a po něm muže zůstat respekt, úcta a pokora, a že přes ten cirkus, který je teď hlavně u MMA v módě, tu je ještě něco opravdového, jako je Muaythai a to chci předávat dál, až skončí moje fighterská kariéra.Komu bys rád poděkoval?
Sakra, to bych napsal asi slohovku. Myslím, že těm, kterým poděkování patří, to ode mě slyší už dlouhé roky a vědí o tom i mimo tento rozhovor. Určitě chci poděkovat Honzovi Vávrovi, kterej mě thaibox naučil a roky vedl. Lidí okolo mého fighterskeho života je mraky, ať už parťáci z dob KTSO, trenéři v Thajsku, spolubojovníci v AMT a přátelských gymech, kteří mi přirostli k srdci a těm všem patří dík. Dalo by se rozepisovat do nekonečna, Ale rád bych zmínil ještě dvě jména, kterým opravdu děkuju, byť jednomu už to říct nemůžu, ale on to určitě ví a to je Mirek Mimino Pek a Lukáš Masta Jirkovský. A na závěr a největší poděkování patří rodině, bez jejichž podpory by celé tohle vůbec nešlo. Rodiče, ségra, babička, ke které jsem vždy před zápasem chodil pro požehnání a vždycky říkala ať už s tím jdu do pr…., a především syn Sam a partnerka Kačka, protože někdy bych sám sebe zabil. Často tedy. 🙂 Ještě musím poděkovat všem, kteří se podílejí na uskutečnění tohohle finančně náročného zápasu: Spicy Mama Bistro, Can-am čtyřkolky, Auto Imba, Cajda Šrot, Boxing Lucerna, Auta Super a kamarádi, oni vědí, kteří to udělali pro mě jen z kamarádství. Jako asi mi udělali pěknej leden, ale co, stojí to za to. 🙂Chtěl bys do Lucerny pozvat diváky?
To si piš. Možná tam nebudou ty nejlepší atleti dnešní doby, možná ti staříci jsou za zenitem, ale tyhle jména tady budovaly bojovou scénu a zaslouží si potlesk a podporu fanoušků. Hoďte na sebe outfit třicátých let a třicátého ať jste v Lucerně slyšet. Starej, mladej, každej bojovník si to zaslouží. 🙂 A Sudsakorn v Lucerně?

Skvělá reklama tohoto sportu a české muaythai by toho mělo využít.

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!