Rozhovory
0

Ke změně dojde až při úmrtí známějšího sportovce

Den bojovníků, který se koná 8. února v Ostravě, se nezadržitelně blíží a my jsme si povídali s organizátorem této akce Jakubem Müllerem, jak bude probíhat vážení zápasníků na tomto turnaji. Jakub je známý kritik velkého předzápasového shazování a tak nás zajímalo, jak to bude zde. Jaký máte názor vy na velké předzápasové weight cuty […]

Den bojovníků, který se koná 8. února v Ostravě, se nezadržitelně blíží a my jsme si povídali s organizátorem této akce Jakubem Müllerem, jak bude probíhat vážení zápasníků na tomto turnaji. Jakub je známý kritik velkého předzápasového shazování a tak nás zajímalo, jak to bude zde. Jaký máte názor vy na velké předzápasové weight cuty a na důležitou věc jako je test na HIV?

Kolik je v tuto chvíli nachystáno zápasů na Den bojovníků?

Teď je na startovce 53 zápasů. Začne se zápasy dětí, které nebudou přístupny veřejnosti. Dále od 14 hodin MMAA liga a early prelims. Předzápasy začnou od 18 hodin a poté hlavní karta od 20 hodin.

Kdy se budou zápasníci vážit a jak to bude fakticky probíhat?

Zápasníci se budou vážit v den zápasu a to dvakrát. Poprvé oficiální váha, kde musí splnit váhový limit (u titulových zápasů bez tolerance). Podruhé zhruba 30 minut před zápasem. Toto bude mít na starosti čtyřčlenná komise, kterou jsem včera školil na základě zkušeností z UFC a ACA, kdy jsem měl to štěstí sledovat práci komise na vlastní oči. Budou i před zápasem kontrolovat zápasníky od hlavy až k patě. Tejpy, rukavice, chrániče, kraťasy, pokožku, nehty. Během zápasů budou dohlížet na trenéry, mezi koly kontrolovat dění v rohu a aby přestávka trvala přesně minutu. Tohle dle mého názoru hodně posouvá sportovní úroveň.

Jaká bude povolená tolerance od ranního vážení až po předzápasové?

U titulových zápasů je na druhé váze daný limit 2 kg. Pokud by ho zápasník překročil, bude automaticky diskvalifikován. U ostatních bude druhá váha sloužit ke sběru informací. Jestli tam bude větší rozdíl, bude informována asociace a trenér zápasníka a bude jim doporučeno pro příště změnit váhovou kategorii, popřípadě se naučit lépe pracovat s váhou. Kdyby to číslo bylo větší enormním způsobem, bude zápasník poslán k lékaři a bude projednáno případné zrušení zápasu.

Jak ty se osobně díváš na dnešní trend v MMA s velkým úbytkem váhy a zpětné nabírání?

Na nejvyšší úroveň to zatím bohužel patří a nečekám, že se to hned tak změní. Aspoň jsou ti zápasníci pod dohledem lékařů a výživových poradců. Ne jako tady, kdy ten weight cut řídí kolikrát člověk, který umí stěží číst a psát. K nějaké změně dojde podle mě až když se stane nějaké úmrtí známějšího sportovce. Jako příklad NCAA ve wrestlingu změnila pravidla ohledně dělání váhy jako reakci na 3 úmrtí v roce 1997. F-1 zlepšila bezpečnostní opatření po smrti Ayrtona Senny.

Pozoruješ nějaké významné upravování váhy i na amatérských ligách?

Ano. Jsou trenéři, kteří jsou schopni své zápasníky nechat potit rakety a pak za pár hodin lézt do klece. Přijde mi to k smíchu. Když se všichni trenéři známe, tak proč se nedohodnout, ať se na amatérských ligách naši kluci perou v catchweight, tak jak opravdu váží. A pak na finále MČR nebo mezinárodní turnaj OK, ať tu váhu udělají nějak rozumně. Pokud já mám kluka, který má 75 kg a kámoš má kluka, co má 76, tak proč si to nedají -76 a místo hubnutí se zaměří na to, aby třeba taky něco uměli. Jenže tady je situace taková, že jeden trenér kluka se 76 nahlásí do -77 kg. A druhý takového donutí udělat 66 kg.

Byl bys pro zavedení testů na HIV, když v oktagonu se často chodí krev na krev?

O tom jsem už mluvil a psal několikrát. Když jedeme někam do ciziny, tak je standard, že po nás chtějí testy na HIV a žloutenku. Promotéři utrácí nesmysly za všechno možné, ale sportovní stránka jim je de facto ukradená. Tohle by mělo být v takovém sportu snad běžná věc. I jako rozhodčí z toho taky nejsem dvakrát unešený, že jsem kolikrát od krve zápasníků, kteří nejsou na toto testováni.

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!