Rozhovory
0

Život v kleci jako Bible českého MMA

Trenér pražského Penta gymu Daniel Barták začal sbírat své zkušenosti s MMA na vlastní kůži jako bojovník v době, kdy byl tento sport známý pod názvem valetudo. Své postřehy z životní cesty, ať už jako zápasník či trenér, shrnul spolu s novinářem Liborem Kalousem v knize Život v kleci. Od kdy jsi na sobě začal […]

Trenér pražského Penta gymu Daniel Barták začal sbírat své zkušenosti s MMA na vlastní kůži jako bojovník v době, kdy byl tento sport známý pod názvem valetudo. Své postřehy z životní cesty, ať už jako zápasník či trenér, shrnul spolu s novinářem Liborem Kalousem v knize Život v kleci.

Od kdy jsi na sobě začal pozorovat spisovatelské sklony?

V roce 1988 jsem napsal takový bláznivý detektivní příběh, ve kterém jako hlavní postavy byli spolužáci. Mám ho ještě doma a jak jsem ho posledně četl, žádné spisovatelské vlohy jsem v něm nenašel. Skutečně zajímat se o tohle řemeslo, jsem se začal ve chvíli, kdy jsem objevil genia Stephena Kinga. Zamiloval jsem se do jeho knih, jak mě dokázal skvěle vtáhnout do příběhu a zároveň jsem pociťoval touhu vytvořit něco podobného. A tak vznikla moje první kniha Na útěku z roku 2004.

Kdy tě napadlo napsat knihu Život v kleci a jak dlouho to trvalo od nápadu k jejímu vydání?

Ten nápad je Petra Tychtla z nakladatelství XYZ. Je to fanoušek MMA, oblíbil si mé blogy, které píšu na www.danbartak.cz. Viděl mě v televizi mluvit, že píšu knížku, a tak mě oslovil. Jako první jsem s jeho pomocí loni dokončil a vydal horor Stinná místa. Následně jsme mluvili o knížce o MMA, ale nebylo jasné, jak ji pojmout. Pak přišel nápad, že by v ní, spolu s blogy, mohly být i mé vzpomínky na začátky MMA v Česku. Následně jsme před rokem přizvali novináře Sport.cz Libora Kalouse. S Liborem jsme si pak řekli, že z toho uděláme takovou Bibli českého MMA, která bude mapovat historii z mého pohledu, co jsem zažil a viděl. Libor si myslí, že ještě zůstalo hodně utajeno a že třaskavého materiálu pro odhalení je pořád dost. Rád by bagroval v historii ještě hlouběji.

V knize shrnuješ naší bojovou scénu od prvních ultimátů v minulém tisíciletí až po současnost. Jak jsi sháněl informace z minulosti, spoléhal jsi jen na svou dobrou paměť?

Je to zajímavé, ale ač má žena říká, že si nic nepamatuju, většinou jsem spoléhal na vlastní paměť. Samozřejmě, že jsme někdy museli dohledat datum, jméno, ale jinak to tryskalo přímo ze mě. Někdy stačí vzpomínka, záblesk a mozek spustí lavinu, až mě to někdy překvapilo. Plno zážitků bylo zahrabáno v šedé kůře mozkové, ale když jsem se rozjel, začaly vyskakovat ze šuplíku. Někdy jsem to ani nestačil psát.

Knihu jsi psal spolu s Liborem Kalousem, jak se vám vzájemně pracovalo?

Já si myslím, že výborně. Nejdřív jsme se chtěli scházet, udělat to formou rozhovoru. Sešli jsme se třikrát, nahodili témata, začátek a potom jsme se rozhodli systém změnit. Každý jsme si vzali na starost část a na té pracovali. Pak jsme si texty posílali a posouvali je, řešili detaily, fakta, pointy, lidi, kteří v knize budou. Někdy jsme něco i zahodili, ale tak už to bývá. Byla to rozhodně zajímavá práce. Někdy jsme spolu mluvili i desetkrát za den, někdy i při tréninku. Každý jsme jiný, máme jiné vzpomínky, pohled na některé věci, což nikdy není na škodu, ale vždycky jsme se shodli. Pokud se nepletu, ani jednou jsme neřešili debaty zápasem v kleci.

Který čtenář či fanoušek by si měl knihu přečíst?

Knížku jsme psali tak, aby se v ní našel každý. Lidé, kteří pamatují začátky MMA, tehdy Ultimátní zápasy nebo Vale Tudo, ale i současní fanoušci. Snažili jsme se, aby se v ní neztratil, ani úplný lajk, který se chce s naším sportem seznámit. Nechtěli jsme lidi mořit fakty, čísly, ale trochu je i pobavit. MMA je sport, show, adrenalin, proč psát knihu pro vědeckou knihovnu. Myslím, že tam se fronty na MMA nestojí.

Chystáš do budoucna ještě nějakou knihu se sportovní tématikou?

Určitě se tomu nebráníme a s Liborem už jsme se bavili, že když bude zájem a dobrý nápad, tak bychom se do toho pustili. V tuhle chvíli si však chceme užít to, že je Život v kleci na světě. Hlavně s ním toho ještě musíme hodně prožít. Kvůli koronaviru jsme přišli o křest, nikdy ho neviděli v knihkupectvích, což z vlastní zkušenosti vím, že je úžasný pocit a na to se moc těším. Až bude lepší situace, uspořádáme křest, pozveme zajímavé osobnosti českého MMA, fanoušky a uděláme dodatečný mejdan mezi regály knihkupectví. Už jsem si koupil čtyřbarevnou tužku na podepisování.

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/54893637/zivot-v-kleci/

e-book

https://www.palmknihy.cz/ekniha/zivot-v-kleci-205223

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!