Rozhovory
0

Zrušený zápas Ducár vs Pejsar budí emoce. Co na to říká Matouš Rajmont, Lukáš Konečný i Vasil Ducár?

Odveta zápasu, ze kterého minulou Lucernu vzešel vítězně Vasil Ducár, se měla uskutečnit 29. 12. opět na Galavečeru boxu a K1 v Lucerně. Včera však byl tento hlavní zápas večera zrušen a tak jsme se zeptali na okolnosti všech zúčastněných, tedy promotéra Matouše Rajmonta, Vasila Ducára Václava Pejsara i Lukáše Konečného.  Matouši, odveta jednoho z […]

Odveta zápasu, ze kterého minulou Lucernu vzešel vítězně Vasil Ducár, se měla uskutečnit 29. 12. opět na Galavečeru boxu a K1 v Lucerně. Včera však byl tento hlavní zápas večera zrušen a tak jsme se zeptali na okolnosti všech zúčastněných, tedy promotéra Matouše Rajmonta, Vasila Ducára Václava Pejsara i Lukáše Konečného. 

Matouši, odveta jednoho z největších zápasů v českém profesionálním boxu v Lucerně na konci roku mezi Vasilem Ducárem a Václavem Pejsarem je zrušena. Proč?

Moc nevím co na to říct. Zápas byl samozřejmě dlouho domluven a potvrzen z obou stran. Bohužel se poté na straně Vaška Pejsara podepsala nějaká nová smlouva s nově vzniklou českou boxerskou organizací pod taktovkou Lukáše Konečného, která na původní dohody úplně nebrala ohled. Mrzí nás to moc, ale moc neexistuje varianta, jak s tím pracovat dál.

Logicky se nabízí otázka “vy jste neměli s Vaškem Pejsarem uzavřenou žádnou smlouvu”?

Bohužel ne. Mnohokrát jsem prezentoval, že kouzlo Lucerny je, že se uzavírají smlouvy tzv. po staru, což je podáním ruky. Konkrétně u Vaška je to samozřejmě automatické, jelikož Vašek je součástí Lucerny úplně od začátku, už od doby, kdy Vašek spolupracoval s Miminem (Mirek Pek). Nikdy by mě nenapadlo, že dojdeme do situace, kdy nám bude smlouva scházet. To prezentování toho podání ruky je samozřejmě i takový imagový prvek, kdy se marketingově snažíme prodat to, že Lucerna je legendární a ti kluci jsou tzv. old school, kde podání ruky znamená slovo.

Ale nechci v tomto případě vůbec křivdit Vaškovi, protože on z mého pohledu to slovo neporušil. On prostě podepsal novou smlouvu, která mu toto zakazuje a jaké tam pak má následky nevím a mohu si je pouze domýšlet.

Beru to jako ponaučení pro příště, kdy tedy budeme uzavírat smlouvy se všemi, ačkoliv se mi to svým způsobem příčí. Na druhou stranu po právní stránce, je to asi správné a ta chyba je u nás.

Jak se k této informaci o zrušení tohoto odvetného zápasu postavil Vasil Ducár?

Tak samozřejmě je na….ej, protože on s odvetou počítal a z mého pohledu ji asi ani přijímat nemusel. Ostatně už na toto téma takto mluvil na loňské tiskové konferenci k duelu č.1. Na celou tuhle kauzu má samozřejmě svůj pohled, ale to je otázka spíše na Vasila.

Odkud tedy vzešla ta zásadní informace, že zápas prostě nebude?

Poprvé jsem ji zaregistroval v sobotu před zápasem Vaška v Ústí nad Labem, kdy mi naznačil, že podepsal novou smlouvu s novou stájí, ale o definitivním zrušení tohoto zápasu jsme se v podstatě nebavili.

Druhý den jsem se spojil s Lukášem Konečným, abychom doladili i jiné věci, protože do té doby, než Vašek podepsal smlouvu s Lukášem a jeho stájí, tak nebyl důvod s ním něco ohledně tohoto duelu řešit.

Po telefonu mi Lukáš sdělil, že žádná odveta nebude, že mi to je snad asi jasný. Ačkoliv jsem nevěřil vlastním uším, tak jsem se ptal na důvod, když bylo jasné, že jsme byli s Vaškem domluveni už cca 3 měsíce před tím, než uzavřel tuto smlouvu a ten impuls na odvetu vznikl z naší vzájemné komunikace.  Odpověď Lukáše zněla “odveta prostě nebude”

Z mého pohledu je to obrovská škoda, nicméně kariéře Vaška Pejsara přeju do budoucna jen to nejlepší, protože je to vynikající boxer a fajn člověk.

Lucerna se vždy snažila být z hlavní částí boxerským večerem, jak tomu bude teď?

Ano, to je kouzlo Lucerny a klasický box prostě do Lucerny patří už od první republiky, kdy jsme ji do tohoto modelu s Miminem i vytvářeli. Box v Lucerně samozřejmě bude i nadále, ale ta energie ho mít jako prioritu teď trochu zmizela. Úplně na rovinu, po tomto nemám chuť a snahu být propagátorem českého profesionálního boxu, protože s mnoha kroky, kterým je veden nesouhlasím. Samozřejmě klasický box z Lucerny nezmizí, ale budou to především zápasníci, kteří nemají uzavřené smlouvy někde jinde, jelikož už nechceme absolvovat něco podobného.

Konkrétně v letošním případě se bavíme například o legendě Romanovi Kracíkovi, nebo třeba Michalovi Dufkovi, kteří bezesporu skvělými boxery jsou.

Můžeš být konkrétní s čím nesouhlasíš v současném profesionálním boxu?

Myslím si, že jsou akce pro české fanoušky, mezi které Lucerna bezesporu patří , kde by se mezi sebou prostě měli potkávat nejlepší s těmi nejlepšími. Je to vrchol roku, myslím si, že velmi kvalitně připravené Gala a tzv. ratingové zápasy tam prostě nepatří. Ale stejně takové zápasy nepatří ani na jiné větší akce, jako je třeba Heroes Gate. Fanoušci boxu nechtějí vidět na těchto večerech zápasy s jistými favority. Chtějí vidět šampiony a zápasy těch nejlepších, chtějí vidět bitvy. Zápasy pro vytvoření tzv. ratingu svůj smysl určitě mají, ale na jiných akcích. Můj názor je, že pokud se toto nezmění, tak se český profesionální box nikam neposune a zůstane tam, kde si myslím, že je. Samozřejmě rozumím tomu, že jsou logicky potřeba a v tom systému, který je nastaven, to asi ani jinak nejde, ale pak z mého pohledu pak nemůžeme tvrdit, že se box posouvá nějakým lepším směrem.

Možná si tímto názorem vytvořím mnoho nepřátel, ale pokud chci, aby na akce chodili diváci, přicházeli další sponzoři, tak není možné, aby na velkých Galavečerech neboxovali ti nejlepší s nejlepšími. Tak to prostě je a za tím si stojím. Ale jak říkám, systém tzv. vítězných zelených políček existuje a honoráře a hodnota zápasníků se podle toho vytváří. Tudíž si boxeři vydělají častokrát peníze, které si zaslouží … ale stále je tu ale …

Bude tento hlavní zápas nahrazen nějakým jiným zápasem?

Ano, bude nahrazen ne jedním zápasem, ale dvěma zápasy. Nicméně oba dva budou už podle pravidel K1, ale s naprostými špičkami v českém a světovém kicboxingu. Konkrétní jména zveřejníme velmi brzy a budou to opravdu top fighty.

Zrušený hlavní duel, nebude určitě znamenat to, že neuvidíme skvělé zápasy. Definitivní rozlučku se svou bohatou kariérou plánuje např. legenda bojové scény Petr “Píno” Ondruš, naposledy bude v ringu možné vidět také Romana Kracíka, velmi zajímavé zápasy budou k vidění u Pepy Víta, Vládi Říhy, klasický box bude mít Vladimír Lengál a Gor Harutjunjan, nebo už zmíněný Michal Dufek s mexickým soupeřem. No a teď navíc zmíněné dva zápasy podle pravidel K1, kdy konkrétní jména zveřejníme velmi brzo.

Jak to bylo s finančními podmínkami pro oba zápasníky?

Samozřejmě podmínky s oběma zápasníky se ladily dávno před uzavřením zmiňované nové smlouvy mezi Vaškem a Lukášem. Normálně by mě nikdy nenapadlo zveřejnovat honoráře zápasníků, ale tady to bohužel teď jinak nejde. Ze strany týmu Vasila byla navrhnuta částka, která byla stejná jako v loňském roce a na základě toho jsem šel do jednání s Vaškem, se kterým vznikla dohoda na 100 tis. Kč, jelikož ten zápas jsem chtěl nejen já, ale především Venca, který podle jeho slov chtěl napravit svůj poslední výkon. Rozhovor s Vaškem probíhal i na téma jeho kempu v cizině a na to jsem mu slíbil, že větší část ze svého požadovaného honoráře obdrží předem, aby do takového kempu mohl investovat. Já neměl jediný důvod řešit výši honorářů s Lukášem Konečným, protože s Vencou Pejsarem neměl v té době jediné spojení. To smluvní spojení vzniklo dávno po tom, co jsme my byli dohodnuti. Já navíc musím vycházet z reálných honorářů na naší scéně, aby se pro takový duel mohlo vytvořit důstojné prostředí a celá akce se nedostala do nějakého šíleného mínusu. Pokud mi někde v restauraci řeknou, že za to jídlo chtějí 500 Kč, tak si ho buď objednám, nebo neobjednám. My se bavili o ceně 100 tis pro Vaška, plus možnost prezentace jeho partnerů a to jsem akceptoval. Navíc opakuji, že odvetu chtěl především Vašek. Vasil s přijmutím odvety udělal v podstatě gesto a on měl nárok hlavně na změnu honoráře.

O vyjádření jsem pořádali i další zúčastněné:

Vasil Ducár:

Samozřejmě mě to mrzí. Já jsem se dozvěděl předevčírem, kdy byly nějaké první signály. Volal mi Matouš Rajmont, že se mu neozývá Vašek a že je to nějaký divný. Bavili se spolu v sobotu na gala v Ústí, kde si vzal zálohu na zápas v Lucerně, což je dobrý znamení, nicméně se mu od té doby neozývá. Na to jsem tedy reagoval, že bych chtěl, abychom se potkali, hodili to na papír, udělali smlouvu a podepsali, abych se podle toho mohl zařídit. Příprava něco stojí, nechci investovat čas a peníze do přípravy a pak se zápas neuskutečnil. Mám i jiné nabídky, tak abych se nebrzdil kvůli zápasu, který by ani nebyl. Včera mi přišla zpráva, že Vašek podepsal smlouvu do stáje u Lukáše Konečného a zápas nebude.

Vyloženě důvod nevím, přišlo mi to divný, že to necelé 3 měsíce zápasem se stornuje zápas, když ještě den předtím jsme četl článek, jak se připravuje a těší na odvetu, tak mě to přišlo absolutně nelogický takový obrat o 180 stupňů za vlastně 24 hodin. Napsal jsem své vyjádření v návalu emocí, že ten zápas prostě nechce, když tuší, že by asi prohrál, na to reagoval Dan Škvor i Lukáš Konečný a Lukáš psal, že jsem o tom věděl, že mi říkal, že ten zápas nebude. To jsem teda rozhodně nevěděl, nevím o tom, že by mi něco takového říkal. Nechci ho nějak osočit, ale tohle je úplně mimo mísu, protože naopak mi nabízel místo v tom uskupení, které se tady snaží dělat. Mě ty podmínky přišly špatný a on sám mi tam nabízel obhajobou titulu do konce roku. Hlavně nikdo nevěděl, že to Venca podepíše s Lukášem, takže ten zápas byl zrušen až ve chvíli, kdy Vašek podepsal smlouvu s Lukášem. A zřejmě ten zákaz zápasu byl na popud Lukáše. Každopádně mi z toho plynou dvě věci, respektive jedna. Zápas zrušil Venca sám, ať už to zrušil z vlastní vůle, anebo to zrušil z vůle Lukáše. Každopádně v té chvíli, kdy vlastně podepsal smlouvu, tak zápas v Lucerně byl domluvený, takže jestliže souhlasil s nějakými podmínky od Lukáše, což se nabízí, tak prostě vědomě souhlasil s tím, že zápas se zruší, takže je to Vencovo rozhodnutí a ne nikoho jiného. Venca to prostě odpískal sám.

Lukáš Konečný:

Czech Professional Boxing Union, která pod vedením Lukáše Konečného a za podpory Michala Dittricha v Česku nově buduje stáj profesionálního boxu “TOHLE JE BOX” a zastupuje přední české sportovce, chce tímto veřejnosti objasnit situaci ohledně zrušeného zápasu Václava Pejsara a Vasila Ducára: “Již delší dobu se snažíme založit na našem území profesionální boxerskou stáj, která by se starala o box a profesionální boxery tak, jak je to běžné v zahraničí. Chceme našim sportovcům poskytnout kvalitní zázemí, nabídnout jistotu adekvátní finanční odměny a další záruky. Vynaložili jsme mnoho prostředků k tomu, aby se to povedlo.” komentuje Konečný. “Divácky atraktivní zápas Pejsar – Ducár, který pro Václava znamená možnost odvety za duel ze závěru roku 2020, bude naše stáj jistě divákům moci přinést a přitom dostát svému závazku férových podmínek pro boxery. A právě z těchto důvodů byl zápas zrušen. S organizátorem jsme jako zástupci boxerů nenalezli v tomto směru prozatím shodu.” doplňuje. “Vnímáme velký zájem veřejnosti i samotných boxerů o uskutečnění tohoto duelu a proto nyní usilovně hledáme možnosti, jak ho uspořádat. Aktuálně probíhají intenzivní jednání a to také s organizátorem zrušeného zápasu.” dodává Dittrich.

Vašek Pejsar

Asi všechno podstatné už víte. Podepsal jsem smlouvu s nově vzniklou boxerskou organizací Tohle je box. Oslovili mě už někdy během léta a poslali mi smlouvu k nahlédnutí, asi jako všem klukům, které oslovovali. Samozřejmě ne se vším jsem v té smlouvě souhlasil a se svým právníkem jsme sepsali smlouvu, jakou bych si představoval já. Lukáš Konečný s Michalem Dittrichem mi vyšli vstříct a stávající smlouva je udělaná k mé spokojenosti a pochybuji že by mi u nás v ČR někdo udělal lepší. V létě když jsme se bavili o možné spolupráci tak mi Lukáš říkal, že by se mu z nějakých důvodů nelíbila ta odveta s Vasilem. Protože jsem nedával moc velkou šanci uzavření nové smlouvy, tak jsem to vypustil z hlavy, domluvil se s Matoušem a považoval to za hotovou věc. Když jsem si později prosazoval podmínky nové smlouvy tak jsem v ní chtěl mít i zapsáno, že mohu boxovat i na galavečerech , které nepořádá organizace pod jejíž jsem smlouvou. Chtěl jsem to právě hlavně kvůli Lucerně… A ve smlouvě to mám. Do poslední chvíle jsem myslel že ten zápas proběhne, dokonce před mým posledním zápasem mi Matouš Rajmont přinesl zálohu za odvetu a já ji přijal. Po zápase jsem dělal ještě rozhovor na téma odvety. V noci po skončení sobotního galavečeru jsem seděl s Lukášem a svými trenéry a přišla řeč na tohle téma. V tu chvíli nás všechny Lukáš ujistil že se zápasem nesouhlasí a z jakých důvodů. Jsou to přesně ty důvody které všude zmiňuje, takže je tu nemusím opakovat. Na závěr chci jen říct že s odvetou nesouhlasili už od začátku také trenéři a já jsem si ji stejně s Matoušem domluvil… Trenéři by s ní souhlasili za jiných podmínek a za předpokladu ideální přípravy jako je zahraniční kemp atd. Jediný kdo o odvetu stál a stále stojí jsem já, protože si chci napravit reputaci a ukázat úplně jiný zápas než byl minulý rok.

 

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!