Rozhovory
0

Legenda Jiří Žák ukončil svou kariéru. Svými výkony i svou osobností se nesmazatelně zapsal do historie naší bojové scény

Respekt si nezískáte velkohubýma řečmi a legenda se z vás nestane, když si budete vybírat soupeře. Kariéru ukončil Jiří Žák, který si respekt získal v ringu a také svým vystupováním mimo něj a legendou se stal, když sváděl bitvy o světové tituly s těmi nejlepšími. Odchází další z fighterů ze staré školy a jestli by […]

Respekt si nezískáte velkohubýma řečmi a legenda se z vás nestane, když si budete vybírat soupeře. Kariéru ukončil Jiří Žák, který si respekt získal v ringu a také svým vystupováním mimo něj a legendou se stal, když sváděl bitvy o světové tituly s těmi nejlepšími. Odchází další z fighterů ze staré školy a jestli by dnešní nastupující generace měla mít nějaký vzor, tak by to právě měl být Jiří Žák.

Zápas s Jakubem Klaudou jsi bohužel musel zrušit ze zdravotních důvodů. Co přesně se stalo?
Už delší dobu mě bolely nohy v oblasti kyčlí, jak jsem byl vždy protažený a neměl jsem problém udělat rozštěp, tak mi to dělalo čím dál větší problémy. Pak jsem to začal pociťovat i při kopání. Tréninky jsem vždy odjel i přes bolest, ale ta se začala stupňovat a bylo to čím dál horší. Nepomáhalo kompenzační cvičení, masáže, akupunktura, zkoušel jsem snad vše, ale bolest přetrvávala. Myslel jsem si, že mám jen natažený nějaký sval a že se to dá dohromady. Pak jsem to začal řešit s ortopedem, ten, když viděl rtg snímky kyčlí, tak se trochu zděsil. Řekl mi, že mám vrozenou vadu usazení levé kyčle a silnou artrózu, kdy to jde kost na kost a že je vůbec obdivuhodné, že jsem s tím tak dlouho vydržel sportovat na vrcholné úrovni a že je to zralé na výměnu. Čekal jsem nějaké potíže, ale tohle byla pro mě rána.


Kdy jsi plánoval ukončit kariéru?
O konci kariéry jsem už uvažoval, ale chtěl jsem si ještě užít ten fightlife a zápas s Kubou byla pro mě velká výzva. Dělal jsem to také kvůli synovi Jiříkovi, kterému jsem slíbil, že bude u všeho se mnou, nikdy před tím na žádném mém zápase nebyl, tak jsem mu to teď chtěl dopřát. Podle toho, jak by vše probíhalo, jak v přípravě, tak během zápasu, bych se pak rozhodoval, co a jak dál. Teď už to vím…


S jakou zápasovou bilancí a s kolika tituly končíš?
Zápasová bilance je 106 zápasů, 83 vyhraných z toho 36 KO a 23 prohraných. Tituly: Mistr ČR CMTA 1997, Mistr ČR CMTA 1998, Mistr ČR CMTA 1999, ISKA world champion 2001, WMC world champion 2001, Mistr ČR CMTA 2002, IBBO world champion 2005, WMC world champion 2006, I-1 WMC international champion 2008, Czech iternational Pro Kickboxing champion 2008, Clash of Titans tournament champion 2009, WFCA world champion 2010, WFCA world champion 2011, ISKA world champion 2015.

Máš nějaký zápas, na který nejvíce vzpomínáš?
Teď momentálně se mi honí hlavou všechny zápasy celý můj fightlife a jsou to krásné vzpomínky, vždyť první zápas jsem měl 16. 6. 1995, to snad chodili po zemi ještě dinosauři 😊 Takže je to opravdu za tu dobu na co vzpomínat.

Jak hodnotíš současnou domácí bojovnou scénu a máš nějaké favority?
Současná scéna je plná různých možností. Máme spoustu výborných bojovníků, kteří prorazili do světa na ty nejvyšší možné soutěže (UFC, Glory atd.) A já jim držím pěsti, ať dosáhnou těch nejlepších výsledků. Hlavně je super, že Muaythai bylo oficiálně uznáno jako olympijský sport, to tomu dává nový rozměr. Co se týká zápasů, sleduji celou fight scénu Muaythai, K-1, MMA, je super, kolik se pořádá akcí, krom doby temna, co teď byla, takže fighteři nemají o zápasy nouzi. Jen mi v téhle době vadí už trochu ta šaškárna, trash talky, neúcta k soupeřům a vyzývání toho a toho…

Čemu se budeš věnovat nyní?
Nyní se budu na plno věnovat trenérství, také jsem se v té době temna trochu v tomhle směru vzdělával a dělal si různé trenérské licence atd. A také bude víc času na rodinu.

Když se ohlédneš, je něco, co bys udělal jinak?
Podle mě bylo vše tak, jak jsem si udělal, co jsem tomu obětoval, to jsem si zasloužil, takže bych nic neměnil. Každý máme svůj osud někde zapsaný.

Chtěl bys někomu poděkovat?
Chtěl bych poděkovat hlavně rodičům a rodině, protože po celou tu dobu při mně stáli a maximálně mě podporovali. Děkuji moc trenérovi Petrovi Macháčkovi, je to nejlepší trenér, děkuji Petrovi Ottichovi bez něho by Muaythai v Česku nebylo tam kde je. Děkuji všem sponzorům, co mě na mé cestě bojovníka podporovali a děkuji moc všem fans, co mi fandili a dělali tu super atmosféru během zápasů co mě hnalo kupředu. Užíval jsem si to!

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!