Rozhovory
0

Historicky největší úspěch českého amatérského MMA! Jak výpravu na ME hodnotí Jakub Müller?

Jakub Müller se právě vrátil z mistrovství Evropy MMA organizace GAMMA, kde působil i jako hlavní rozhodčí celého turnaje. Česká republika si ziskem 11 medailí vysloužila celkové druhé místo a jen šest kluků Jakubova klubu JMFS si přivezlo sedm medailí. Radost z úspěchu mu ale záhy zkazila zpráva o vážném zranění jeho svěřenkyně Veroniky Zajícové, kterou […]

Jakub Müller se právě vrátil z mistrovství Evropy MMA organizace GAMMA, kde působil i jako hlavní rozhodčí celého turnaje. Česká republika si ziskem 11 medailí vysloužila celkové druhé místo a jen šest kluků Jakubova klubu JMFS si přivezlo sedm medailí. Radost z úspěchu mu ale záhy zkazila zpráva o vážném zranění jeho svěřenkyně Veroniky Zajícové, kterou srazilo na přechodu auto.

Skončilo mistrovství Evropy GAMMA. Jakou jsi tam měl jako rozhodčí funkci a jsi byl z tohoto pohledu s turnajem spokojený?

První tři dny jsem byl ve funkci hlavního rozhodčího celého turnaje, protože hlavní rozhodčí GAMMA Michael Wachter měl jiné povinnosti a pověřil mě. Vedl jsem školení pro rozhodčí, poučení o pravidlech pro trenéry a týmy. Pak jsem působil ve funkci „ring leadera“, což znamená, že u jednoho ringu jsem byl jako supervisor, dělal jsem nominace rozhodčích na jednotlivé zápasy, aby nedošlo ke střetu zájmů a například Ukrajinec nepískal Ukrajince a samozřejmě jsem i pískal. A když zápasili naši kluci, tak jsem stál 10 metrů od ringu, držel pusu a kousal se do rtu.

Jsem spokojený s tím, že můžu pomáhat k zvyšování úrovně rozhodčích po světě. Už mám osobní žáky v Indii, Indonésii, Uzbekistánu, Turecku… Na druhou stranu celkově jsem dost frustrovaný z úrovně znalosti technik a pozic a to platí obecně. V postoji je to ještě OK, ale wrestlingu a zemi rozhodčí obecně nerozumí. Podle mě každý rozhodčí na mezinárodní scéně by měl být na úrovni purple beltu v BJJ. Tohle žádné školení ani sledování zápasů nenahradí. Pokud člověk neumí sám chytit anakondu a není zvyklý v ní být, tak nemůže poznat, kdy to škrtí a kdy ne.

Jsou nějaké zásadní rozdíly v amatérském MMA u organizace GAMMA?

Drobných je více. Ale zásadní je zákaz přímých kopů na kolenní kloub. Stačí se mrknout na zápas Rountree – Bukauskas a asi každý dojde k názoru, že toto by se v amatérech nemělo. Další je úplný zákaz kopů do ležícího soupeře. Pokud chce být někdy MMA na OH, tak velmi těžko fanda atletiky a plavání vydýchá sport, kde jeden zápasník leží a druhý do něj kope. Nesmí se třeba footstompy v postoji.

Jak hodnotíš úspěch české reprezentace?

Z toho jsem měl radost přesně jeden den. Poté jsem se dozvěděl, že naši Verču Zajícovou přejel nějaký kretén na přechodu, když šla z tréninku. Verča měla být součástí repre výpravy, ale nevyšlo jí to věkově asi o 2 týdny. V tuhle chvíli člověk vidí, že to je fakt jenom sport. Mnohem raději bych byl, aby kluci všichni rupli v 1. zápase a Verču auto nepřejelo.

Tímto bych jí chtěl popřát, ať se uzdraví co nejdříve a hlavně ať nejsou žádné následky. Je to bojovnice. Snad bude vše za pár měsíců v pořádku!

Kolik jsi tam měl svých svěřenců z JMFS a jak dopadli?

Měl jsem jich šest. Adam Janča prohrál v 1. kole s Francouzem, který měl osm profi zápasů a přetlačil ho na sílu. Vojta Garba vyhrál zlato v kategorii s šesti účastníky. Jan Veselík vyhrál zlato v kategorii s deseti účastníky. Péťa Stříž vyhrál zlato v kategorii s 15 účastníky. V semifinále porazil na split decision Kubu Batfalského, byl to těsný zápas, mohlo to jít na obě strany. Tak má Kuba bronz za dvě výhry. Áďa Krol má bronz z kategorie s 15 účastníky. Pak ještě Péťa má bronz ze strikingu, kdy ve čtvrtfinále soupeře uškrtil v 1. kole a pak odstoupil, aby byl OK na finále v MMA. Vojta Garba má zlatou ve strikingu, ale ta medaile nemá pro nás hodnotu. V semifinále mu odstoupil Francouz, trenér mu zakázal s Vojtou zápasit. Ve finále vyhrál pro zranění soupeře. U těchto turnajů je třeba uvádět i počet zápasů a soupeřů. Pěním, když se na WAKO ortodoxní K-1káři hlásí do full contactu jen proto, že tam je slabší úroveň a méně soupeřů, aby mohli říct, že mají takovou a takovou medaili z WAKO…

Celkově čistě náš klub by byl druhý v medailovém hodnocení národů.  Před Turky (15 zápasníků), Španěly (11), Poláky (9) atd. Když dáme pryč zápas 2 našich kluků proti sobě, tak v MMA jsme měli celkovou bilanci zápasů 13-2…

V jednu chvíli museli jít v turnajové pyramidě dva kamarádi z tvého oddílu proti sobě. Jak se toho kluci zhostili a co ty na to jako trenér?

Dali jsme si pravidla, že se poštípou naplno, když je to ME. Žádný koučing a žádné kopy na nohy, ať vítěz není rozbitý na finále. Kluci udělali takový fight, že přiběhl po zápase viceprezident GAMMA jim oběma říct, že to byl  jeden z nejlepších fightů turnaje. Za mě oba ukázali srdce, fýzu a obrovskou kvalitu. Každému doporučuju se na ten zápas kouknout.

Co čeká českou reprezentaci dalšího?

Záleží na coroně. V prosinci má být MS v Německu, ale vzhledem k opatřením to dvakrát nevidím. Na toto ME jsme s kluky trénovali 2 a půl měsíce 2x denně každý den, brali jsme tu přípravu jako kdyby šlo o titul UFC. Pro nás by bylo nejlepší, kdyby se přesunulo, kluci jsou rozbití. Mít 4-5 zápasů během 3 dnů v MMA rukavicích a dělat váhu každé ráno není úplně easy. Navíc se dělaly antidopingovky, takže není možnost si pomoct nějakou „čokoládkou“ k uspíšení regenerace. Každopádně za půl roku má být ME v Praze a tam tahle parta bude určitě ready v plné síle!

Celkové výsledky:

Vojtěch Garba (93 kg) – 2 x zlatá
– Vojta stal jediným bojovníkem celého šampionátu, komu se povedlo vyhrát obě disciplíny
Petr Stříž (65,8 kg) – zlato v MMA, bronz Striking MMA
– jeho bilance na turnaji 5:0!
David Závoda (+93 kg) zlato ve Striking MMA, bronz v MMA
Jan Veselík (83,9 kg) zlato v MMA
– současná bilance pana učitele je tak 13:0 !
Adam Herajn (70,3 kg) stříbro v MMA
Ondra Vráblík (56,7 kg) stříbro v MMA
Adam Krol (70,3 kg) – bronz v MMA
Jakub Batfalsky (65,8 kg) – bronz v MMA
– navíc v semifinále s týmovým kolegou a kamarádem Petrem Střížem předvedli dle GAMMA jeden z nejhezčích zápasů šampionátu
Adam Janča – prohra ve čtvrtfinále

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!