Rozhovory
0

Jakub Chval: Cítím povinnost udělat něco extra na počest zesnulého trenéra

Po roční pauze se v lednu pod taktovkou Jakuba Chvala uskuteční Boxing Night. Kuba se dlouhou dobu potýkal s vážnými zdravotními problémy a málokdo věřil, že by si ještě někdy mohl navléknout rukavice. Velkého bojovníka však v sobě nezapřel a tak ho 15. 1. v Jičíně uvidíme opět boxovat. Letošní ročník bude na počest letos […]

Po roční pauze se v lednu pod taktovkou Jakuba Chvala uskuteční Boxing Night. Kuba se dlouhou dobu potýkal s vážnými zdravotními problémy a málokdo věřil, že by si ještě někdy mohl navléknout rukavice. Velkého bojovníka však v sobě nezapřel a tak ho 15. 1. v Jičíně uvidíme opět boxovat. Letošní ročník bude na počest letos zesnulého trenéra Bedřicha Doležala staršího.

Je náročné dělat gala v dnešní covidové době, neměl jsi chuť to raději vzdát?

Ano náročné to je po všech stránkách, ať už se jedná o shánění sponzorů nebo boxerů, ale hlavně kvůli těm všem zákazům a opatřením, které se každý týden neustále mění. V minulém roce jsme také chtěli pořádat galavečer, ale to jsme nakonec rovnou vzdali. Vůbec jsme nevěděli, jak se s covidovou situací vypořádat. Pro letošní ročník máme raději rovnou stanovený náhradní termín, takže v nejhorším případě by se akce o pár měsíců posunula. Tenhle ročník bude jiný. Letos zemřel zakladatel jičínského boxu, pan Bedřich Doležal starší. Já jako bývalý kapitán jičínského oddílu cítím povinnost udělat něco extra na jeho počest. Jak jsem říkal, je i poměrně těžké sehnat boxery, ne každému se chce držet životospráva přes Vánoce. Vzhledem k tomu, že chceme uctít památku pana Doležala, věděl jsem, že je potřeba kontaktovat kluky z té staré gardy, kteří už neboxují, ale znali ho stejně jako já. Jsem rád, že mají stejný pohled na věc, a tak mám již potvrzenou účast od Martina Křeliny, Jana Meiszára, bratrů Bradáčů, Josky Pavliše, a to jsou všechno zkušení borci a držitelé medailí z mistrovství ČR, zároveň mají bohaté zkušenosti z mezinárodního ringu. Startovat bude taky Láďa Pražák, který pod panem Doležalem kdysi boxoval. Samozřejmě přes svátky je vždycky náročnější trénovat a nepřežírat se, ale na druhou stranu, kde je vůle, tam je cesta.

Kolik zápasů plánujete a bude i někdo ze zahraničí nebo dáte přednost díky Covidu raději našim bojovníkům?

Řekli jsme si, že ideální počet zápasů je cca 10. Ze zkušeností ale víme, že je lepší dohodnout zápasů víc, protože zápasníci pak často odpadají třeba kvůli zranění či nemoci, a ne každý zápas se vždy podaří realizovat. Původně jsme chtěli udělat výběr Jičína plus dalších clubů proti Žitavě. Ačkoliv to ze začátku vypadalo slibně, později přišla ze Žitavy informace, že kvůli covidu a opatřením to pro ně není reálné. Takže to bude víceméně stát na fighterech od nás z Čech, ale necháváme si tam ještě prostor na účast zahraničního fightera.

 

Koho uvidíme v hlavním zápase?

Dlouho to vypadalo, že už zápasit nebudu. Měl jsem dost zdravotních problémů. Po každém galavečeru mě většinou skolila nějaká ta viróza, pravděpodobně ze stresu a přetížení. Měl jsem dlouhodobý problém se zády, kromě toho jsem prodělal zánět očí i uší a taky přišel tinnitus. Začal jsem docházet na neurologii, kde mi po rezonanci hlavy našli vrozenou vadu a preventivně zakázali sportovat. Po dalších vyšetřeních a konzultacích s neurochirurgem jsem se po odmlce mohl konečně vrátit do ringu, to bylo na posledním galavečeru v Jičíně, ale aby toho náhodou nebylo málo, objevili se ještě problémy se srdcem a loni před vánoci jsem musel podstoupit ablaci srdce. Teď, rok po zákroku a po úspěšné kontrole, kterou jsem absolvoval minulý týden, mám konečně zelenou. Takže k tvojí otázce. V hlavním zápase bych měl být já, samozřejmě pokud se v přípravě nic nepo*ere 🙂

Jak se na tvůj návrat tváří lékaři? Přeci jen ty zdravotní komplikace byly dost závažné.

Mám za sebou všechna důležitá kontrolní vyšetření. Z neurochirurgie mi od dvou různých doktorů zazněl totožný názor, že se jedná o vrozenou vadu, která nesouvisí s ničím dalším a že zhoršení toho nálezu je nepravděpodobné, dostal jsem potvrzení, že nemám žádná omezení a můžu se nadále věnovat profi boxu. Co se týče kardiologie, tak rok po úspěšném zákroku jsem zdravý člověk, který není ve sportu ničím limitován. Nad tinnitem jsem zlomil hůl. Doktoři bohužel neví příčinu vzniku, a tudíž ho neumí ani efektivně léčit.

Prozradíš nám, kdo bude tvůj soupeř?

Soupeř ještě není potvrzený. Zvažujeme několik variant. Jelikož jsme si léto s přítelkyní užívali opravdu naplno, odrazilo se to hlavně na mojí váze 😀 Momentálně jsem ve fázi shazování. Dostal jsem se na nějakých 77 kg, momentálně mám asi 8,5 kg dole. Nejraději bych se viděl v lehké váze, ale nezavrhuji super lehkou ani welter. V hlavě zatím mám dvě česká jména, ale nechávám to ještě otevřený i pro toho zahraničního soupeře. Musím se nejdříve rozhodnout pro váhu a ostatní se bude od toho odvíjet.

Půjde opět o titulový zápas?

Dobrá otázka. Mám za sebou dva titulové zápasy. První na Boxing Night 3, kde se boxovalo o mistra ČR organizace ČUBP a mistra Evropy RBO. Druhý jsem měl na Boxing Night 4, kde jsem boxoval o mezinárodního mistra ČR ČUBP a mistra Světa RBO. Mám další nabídku, kde by šlo ještě o cennější titul, ale myslím si, že při tom 5. ročníku by se mohlo boxovat prostě o titul šampiona Boxing Night. Je to pro nás letos významný ročník a jak jinak ho více „naplnit“. Takže ano, na 90 % bude tenhle můj zápas titulový.

Ty jsi vždy galavečer pořádal, stál v rohu a zároveň i zápasil. Není to na jednoho moc?

Ano máš pravdu, je to náročný. V rohu nikomu stát nebudu. S tréninkem sice pomáhám, ale do rohu na akci nepůjdu. Co se týče přípravy gala, tak se snažíme práci dělit, ale jsou určitý věci, který musím stejně zařídit a udělat sám. Upřímně doufám, že na akci nebudu kromě zápasení moc potřeba. Moje přítelkyně dokonce navrhovala, abych akci jen pořádal a nezápasil, protože má po všech těch zdravotních komplikacích samozřejmě o mě strach, s tímhle návrhem konec konců přišel i druhý pořadatel akce, syn pana Doležala a trenér Jičína, tedy Béďa mladší. Logicky mají strach, abych si toho na sebe zase nenaložil moc. Já ale cítím, že bych byl pokrytec, když jsem oslovil ostatní ze staré gardy, některé i podstatně starší, a já sám bych do toho nešel. Mrzelo by mě, když po tom všem mám od doktorů konečně svolení, kdybych neuctil památku pana Doležala s ostatními v ringu.

 

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!