Rozhovory
0

RBC přináší novou extraligu v boxu

Na boxerskou scénu vstupuje nová organizace, za kterou stojí bývalý boxer Daniel Táborský. RBC si klade za cíl zviditelnit český a slovenský olympijský box, vrátit mu prestiž a podporovat jeho sportovce. První kolo této extraligové soutěže startuje již 15. ledna v Praze, finále bude živě přenášet Česká televize. Těšit se můžeme například na Bartla, Nováka, […]

Na boxerskou scénu vstupuje nová organizace, za kterou stojí bývalý boxer Daniel Táborský. RBC si klade za cíl zviditelnit český a slovenský olympijský box, vrátit mu prestiž a podporovat jeho sportovce. První kolo této extraligové soutěže startuje již 15. ledna v Praze, finále bude živě přenášet Česká televize. Těšit se můžeme například na Bartla, Nováka, Pince, Ducára, Schejbala,…

Dane, proč ses rozhodl začít pořádat extraligu?

Před čtyřmi lety jsem musel pro zranění ukončit svou vlastní sportovní kariéru, teď působím jako trenér a dlouhodobě se mi nelíbí, jak na tom Český box je. Ať fungování svazu, systém v reprezentaci, propagace boxu, špatné finance. Box je můj život, věnuji se mu od 11 let a snad po všech směrech. Vychoval mě, zformoval mě a já bych mu to chtěl vrátit. Tohle je začátek, způsob, jak by šel nakopnout. Máme kvalitní boxery, ale nemají se kde pořádně realizovat. Chtěl jsem vytvořit něco atraktivního, co je bude bavit, přiláká nové diváky, vytvoří tváře a pomůže IBA box nastartovat.

V původním konceptu měl být Prostějov, který se však odhlásil. Z jakého důvodu?

To byl celkem průšvih, 25 dní před první akcí, v den, kdy měla začít propagace mi volal Petr Novotný, že mu nedostane peníze od města, a proto musí odstoupit. Takže se muselo začít jednat, naštěstí jsem se dohodnul s Hlavačkami z Nitry, že do ligy takto narychlo zvládnou vstoupit. Jenže…. Tím zas vznikl problém Dubnici n. V. Slovensko je menší země a nemají tolik boxerů, když tam vznikne další tým tak se jím zmenší možnost obsazení a Nitra díky tomu, že jejich tým je provázaný s reprezentací mají výhodu. Nakonec po nějakých menších úpravách Dušan Bučko a Martin Duhar kousli i za ztížené situace se rozhodli pokračovat. Za to bych rád oběma slovenským týmům poděkoval, že nás v tom nenechali a jdou do toho.

Kdo vybíral týmy nebo jak se mohly přihlásit?

Na začátek jsem oslovil Láďu Kutila a původně Prostějov, Ústí nad Labem je podobně jako Nitra navázaná na svaz a v boxu má dlouholetou tradici, tedy je skoro povinnost, aby tam byli, no a generální sekretář oslovil Dubnici. První rok je na rozjezd, další rok bych byl rád, kdyby se to rozšířilo o více týmů, už se mi hlásila Ostrava, že by se v příštím roce rádi zapojili.

Jak budou probíhat jednotlivá kola?

Budou probíhat formou turnaje, rozlosují se dvojce už týden před. Díky hlavní partner soutěže, což je Tipsport bude moct vypsat kurzy a jednotliví boxeři a dvojce se budou moct promovat. V sobotu od 17 hodin proběhnou první boje, kdy vítězové postoupí do nedělního finále od 15 hodin a poražení se utkají v bloku od 12 o třetí místo. Pak za umístění v turnaji přidělí body, které se budou boxerům započítávat v tabulce RBC a zároveň se budou přičítat do bodů jednotlivých týmů. Tady jsem to celkem řešil a myslím, že nakonec sem vymyslel dobrý systém.

Jaké váhy budou obsazeny?

Minulý rok se rozšířil počet vah mužů má 13 kategorii, což by znamenalo hodně zápasů, ale především nemáme tolik špičkových boxerů a byl by problém celkově váhy obsadit i za mě se tenhle problém v extralize a první lize dost řešil. Konkrétně já jsem boxoval ve dvou vahách, kde to zrovna bylo více potřeba. Občas těžkou, občas super těžkou. Proto jsem to postavil tak, že se bude boxovat ob váhu a v dalším kole se váhy prostřídají. S tím že první 4 nejnižší váhy se vynechají, protože boxery do nich nemáme. Tedy zůstalo 9 vah a ty se doplnili mezivahou do 69 kg. Tedy Kolo A: do 60, do 67, do 71, do 80, do 92 kg, Kolo B: do 63,5 kg, do 69 kg, do 75 kg, do 86 kg a nad 92 kg. K tomu v každém kole budou vypsány 2 váhy žen a ty váhy vybere tým, který pořádá konkrétní kolo. Já v soutěži budu jako ředitel soutěže, každý tým si vybírá své boxery sám, není to jako v profi, nebo MMA že by si boxeři vymýšleli s kým chtěj jít, komu jaký styl sedí, nesedí, jestli má soupeř dost bodů, nebo sledujících na instagramu.

Můžeš prozradit, jaká jména v soutěži uvidíme?

Tedy přesně nevím, ale budou tam všichni nejlepší boxeři, co tady jsou. Bartl, Novák, Pinc, Ducár, Schejbal,…

Nebude například Vasilovi zasahovat liga do jeho profi zápasů? Řešili jste spolu termíny?

To musí řešit on s jeho týmem BC Bigboard Praha. Určitě v těžké váze nemohou počítat jen s ním

Jaké ceny získá vítěz?

Každý tým ohodnocuje boxery podle sebe, do toho já nevidím, ale rozhodně peníze v současné době rozhodně nejsou hlavní motivací boxerů.

Budou moci fanoušci sledovat zápasy přímo na místě?

Tak aktuálně je dovoleno nějaký počet diváků, první kolo bude 15. -16. ledna v Unyp Aréně na Podvinném mlýně, tam se vejdou. Jinak by měl byt udělaný živý přenos na stránkách České televize z vyřazovacích bojů a bojů o třetí místo a finále by mělo být živě na České televizi.

Jak se vám podařilo zajistit prostor zrovna na České televizi?

Za to vděčím Láďovi Kutilovi a jeho kontaktům.

O RBC

Nová tvář extraligy vznikla v roce 2022 na popud bývalého boxera a nyní trenéra Daniela Táborského, který zároveň působí jako ředitel soutěže. Projekt vznikl za podpory České boxerské asociace, především generálního sekretáře Václava Chocholouška a prezidenta Svatopluka Žáčka.

Tento projekt si klade za cíl zviditelnit český a slovenský olympijský box, vrátit mu prestiž a podporovat jeho sportovce. Jedná se o upgrade extraligy, která má v ČR dlouholetou tradici, v posledních deseti letech ale bohužel silně upadala. Sportovní diváky chceme seznámit s nejlepšími boxery současnosti a pořádat atraktivní zápasy, které prohloubí zájem široké veřejnosti o box jako takový. Vážíme si podpory hlavního partnera, sázkové kanceláře Tipsport, která Real Fight Cup oficiálně zastupuje.

RBC má být divácky atraktivní soutěž, ovšem ne za cenu ztráty sportovní úrovně. RBC bude důstojná liga, kde se představí skutečně ti nejlepší. Nikdo si nebude vybírat soupeře, nikdo nedostane přednost podle počtu sledujících, nebo podle toho jak trashtalkuje soupeře.

DANIEL TÁBORSKÝ — ŘEDITEL SOUTĚŽE

 • přes 180 zápasů
  • boxer extraligové soutěže
  • 5 x mistr ČR
  • 2 x účastník Mistrovství Evropy v boxu
  • účastník 1. Evropských her v Baku
  • vítěz několika mezinárodních turnajů
  • reprezentant ČR v supertěžké váze

„V boxu se pohybuji celý -život. Věnoval jsem se mu snad ze všech úhlů pohledu — jako sportovec, trenér, promotér, organizátor i moderátor. Své zkušenosti chci nyní zúročit při budování jména Real Boxing Cup. Mým cílem je dostat český box zpět na výsluní. Přeji si, aby tento elitní sport získal pozornost a prestiž, kterou si zaslouží.“

 

 

Share:
 • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!