Rozhovory
0

Z ulice až na vrchol. Taková byla cesta Jiřího Procházky k titulovému zápasu v UFC

V životě dostal mnoho ran, ale žádná z nich ho neposlala ke dnu, naopak mu pomohla být lepším.  O svého otce přišel v šesti letech a Jirka zůstal s mámou a sestrou sám. V páté třídě se poprvé porval a postupem času se vyprofiloval na pouličního rváče, který sám vyhledává konflikty a rvačky. Jeho cíl bylo dojet na diskotéku, co […]

V životě dostal mnoho ran, ale žádná z nich ho neposlala ke dnu, naopak mu pomohla být lepším.  O svého otce přišel v šesti letech a Jirka zůstal s mámou a sestrou sám. V páté třídě se poprvé porval a postupem času se vyprofiloval na pouličního rváče, který sám vyhledává konflikty a rvačky. Jeho cíl bylo dojet na diskotéku, co nejdříve se opít a porvat. Na prahu dospělosti vyměnil posilovnu za tréninky v Jetsaam gymu a postupně začala přeměna rváče na samuraje.

K tomu však nestačily pouhé tréninky, ani snaha trenéra Martina Karaivanova o správný přístup k životu. Byla to souhra všech věcí, které přišly ve správný okamžik. Jirka dělal váhu před zápasem, během hubnutí se mu zostřily ostatní smysly a dokázal více a jinak vnímat. Přišel za ním trenér Jaroslav Hovězák s Knihou pěti kruhů od samuraje Mijamota Musašiho. Jiří si ji přečetl a začal jí správně chápat, začal nacházet svou cestu, kterou každým dnem zdokonaloval a neustále na ní pracuje. Jeho cílem je naučit se mistrovskému provedení technik boje a podřídí tomu celý svůj život.

Jirka je obrovský bojovník, který si svou cestu tvrdě vyšlapal a jen díky vnímání sebe samého je tam, kde je. Nevyřvává si cestu pomocí trashtalků, naopak ke svému soupeři přistupuje vždy s úctou a respektem. Kromě domovského Jetsaamu trénuje dál v obecní posilovně s vysypanými okny, kde se v zimě zahřejí jen pomocí přímotopů a v létě padají horkem. Vystupuje ze své komfortní zóny a objevuje své hranice, které překonává. Nejde, nedokážu, neumím jsou slova, která pro něj neexistují. Díky tomu je tam, kde je.

Film Cesta bojovníka se natáčel čtyři dny a režisér Petr Hrubec v něm dokázal představit Jirku od malého chlapce, až po současnost. Jiří ho nechtěl vidět dopředu, nechal vše na profesionálech okolo něj. „Abych schvaloval sám film o sobě, mi připadalo divné. Toto jsem nechal na manažerech, trenérech, rodině a ostatních, kdo jsou tam zmíněni. Natáčení šlo hodně do hloubky a diváci se určitě dozví věci, které jsem nikdy předtím neřekl. Bylo to hodně osobní, sám jsem zvědavý, co z toho vyleze,“ řekl před premiérou Jirka. Dokument můžete shlédnout dnes exkluzivně na Voyo zde: https://voyo.nova.cz/titul/7162-jiri-prochazka-cesta-bojovnika

Teď už se ale bude soustředit jen na přípravu k titulovému zápasu v UFC, který bude mít 11. června s Gloverem Teixeirou. „Teď jsem dokončil tvrdé sparringové období a začínáme kratší intenzivnější tréninky s větší přesností, větším zaměřením na detaily. Zabrousil jsem do starých vod, vzbudil v sobě sebedůvěru a raději jsem začal znovu od základů všechny pilíře jako je wrestling, stand up, jitsu a další. Vše jsem začal od začátku postupně drilovat, abych si v nich ve všech byl jistý. Nevynechal jsem nic, že bych si řekl, tohle umím, to je dobrý. Ne, jel jsem úplně vše od začátku. Teď vím, že je vše připraveno,“ zhodnotil přípravu.

Nejdříve odlétá již 15. května do Thajska, aby se aklimatizoval a odpoutal se od mediálních vlivů. Tam si splní nejnutnější povinnosti a nadále se bude soustředit již jen sám na sebe. „Tomu finalizování přípravy chceme dát spolu s mým týmem opravdu maximum, budeme se moc pně soustředit na věci, které chceme prosazovat, který v boji chceme udělat a zvítězit,“ dodal Jirka.

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!