Aktuality
0

CZ FIGHTERS FOR VETERANS pomůžou v pondělí válečným veteránům

Ondřej Fiala stojí v čele organizačního týmu projektu CZ FIGHTERS FOR VETERANS, který se již v pondělí představí fanouškům v pražské UNYP aréně. Cílem galavečeru je nejen sportovní zážitek v podání našich předních fighterů, ale akce má hlavně charitativní podtex, kdy prostřednictvím Vojenského fondu solidarity pomáhá válečným veteránům a jejich rodinám. V rozhovoru nám Ondřej […]

Ondřej Fiala stojí v čele organizačního týmu projektu CZ FIGHTERS FOR VETERANS, který se již v pondělí představí fanouškům v pražské UNYP aréně. Cílem galavečeru je nejen sportovní zážitek v podání našich předních fighterů, ale akce má hlavně charitativní podtex, kdy prostřednictvím Vojenského fondu solidarity pomáhá válečným veteránům a jejich rodinám. V rozhovoru nám Ondřej prozradí, co stálo za vznikem tohoto projektu a jaké má ambice do budoucna.

Vstupujete na bojovou scénu s novou organizací. Proč jste se rozhodli uspořádat galavečer na podporu Vojenského fondu solidarity? 

Na úvod bych rád uvedl, že nezakládáme novou organizaci. Jde o charitativní projekt, který pomůže válečným veteránům překonat náročné životní situace do kterých se dostali oni nebo jejich rodiny a děti. Aktuálně jim v tom hodně pomáhá Vojenský fond solidarity, který chceme projektem podpořit a vybrat finanční prostředky na tuto pomoc, kterou zprostředkovává. Váleční veteráni jsou pro mnoho lidí abstraktní nebo nejasný pojem. Chceme tuto problematiku veřejnosti trochu přiblížit a ukázat, že jsou to kluci a holky, kteří sice dělají „svoji práci“ tak jako ostatní, ale často daleko za hranou osobního komfortu, bezpečí a v odloučení od svých nejbližších. Jsou to lidé, o kterých ani nevíte, že se kolem vás pohybují. Bydlí ve vašem městě a možná i u vás ve vchodě. Někteří z nich se nepřízní osudu dostanou do složitých situací a my jim tímto projektem chceme finančně pomoct a zároveň je psychicky podpořit. Dát jim jasnou zprávu, že na ně nezapomínáme.

Kdo se na tom všechno podílí a jak to vzniklo?

Celé to vzniklo, když jsem s velitelem 43. výsadkového pluku pplk. Petrem Matoušem mluvil o zápasnících a nápadu charitativních zápasů na podporu rodin a dětí vojáků, kteří potřebují pomoc. Řekl na to, že ho něco podobného už napadlo a sám by chtěl vyzkoušet přípravu i zápas v nějakém bojovém sportu. Po hodinovém rozhovoru se to celé velmi rychle rozjelo. Na projektu se podílí malý organizační tým, ale také velmi široká základna partnerů a přátel. Tento malý tým vznikl téměř okamžitě mezi našimi blízkými kámoši, kteří mají podobný směr myšlení a vůli pomáhat ostatním. Za projektem tedy organizačně stojím společně s Petr Matoušem, David Dvořákem, Tomáš Kvapilem, Jakubem Synkem a Jardou Pokorným. Téměř každý, s kým jsme o projektu mluvili nebo ho požádali o pomoc, se pro věc okamžitě nadchl. S projektem nám také pomáhá Pavel Touš, který má bohaté zkušenosti s galavečery v UNYP Aréně.

Zápasníci jsou z řad policistů či vojáků. Jak bylo složité sestavit fightcard? 

Jak jsem již zmínil, koho jsme s tímto projektem oslovili, tomu se myšlenka líbila a rychle se rád přidal. Všichni zápasníci na kartě ať už vojáci, policisté, nebo kluci z civilu mají srdce na správném místě a chtěli do projektu jít okamžitě. S absolutní většinou zápasníků se známe osobně a jsme přátelé. To byl bezesporu další tmelící prvek. Samozřejmě drobné komplikace jsme měli, ale všichni jsme zvyklí se před problémy nezastavovat a vyřešit je.

Nelimitovali tě při výběru jejich smlouvy v jiných organizacích?

Ve chvíli, kdy bylo jasné, že jde o charitativní projekt, tak v tom nebyl žádný problém. Například s Oktagon MMA jsme měli pár schůzek, projekt se jim líbí a podporují ho. UFC Davidovi Dvořákovi také nekladlo žádné překážky.

V úvodu uvidíme zápas Pavla Touše ml. vs. Václav Přibyl, který nyní pracuje v ochrance prezidenta. Generační rozdíl, navíc jsou oba přátelé. Myslíš, že dokážou nechat přátelství a respekt na chvíli před klecí?

Myslím, že přátelství a respekt s nimi i v kleci bude, ale kdo zápasil, moc dobře ví, že toto s nasazením do zápasu až zase tolik nesouvisí. Tahle „hra“ je o tom, že oba chtějí vyhrát. Oba tuhle „hru“ umí hrát a jsou v ní dobří. Všichni máme ega, která nerada prohrávají! Respekt však k zápasu patří. Tahle otázka se ale týká všech zápasů. Není tajemstvím, že se většina zápasníků na kartě mezi sebou zná a jsou přátelé. Paradoxně ale na tomto galavečeru bude jejich motivace vyhrát ještě vyšší než jindy, protože jejich zápasy budou v hale sledovat nejen jejich parťáci z vojenského a policejního světa, ale také vysocí představitelé Armády a Policie České republiky. A co si budeme povídat, před šéfem nechcete prohrát 🙂 !

Do klece nastoupí i bojovník UFC David Dvořák. Jak se vám jemu podařilo sehnat soupeře? 

David byl jeden z prvních, se kterým jsme o projektu hovořili a taky jako první měl už soupeře. Je jím pplk. Petr Matouš. Jak jsem již uvedl, Petr si chtěl vyzkoušet zápas a když už do toho půjde, tak ať to má co největší přínos a jak se říká „taky to musí mít koule“. Kdo Petra zná, nebo o něm slyšel, tak ví, že si neklade malé cíle. Na druhou stranu, pro Davida sehnat v ČR soupeře odpovídající úrovně je skoro nereálné. Jejich zápas má sice téměř jasného vítěze, ale má charitativní přesah. Petr se jde porvat za válečné veterány a svým rozhodnutím přitáhl velkou pozornost lidí nejen z řad  Armády České republiky ale i světa bojových sportů. David ho bude od začátku lovit a Petr se pokusí vydržet co nejdéle. Navíc, většina kluků z armády, kteří na galavečeru zápasí, si dala jako podmínku svého startu, že z toho Petr takzvaně „nevycouve“. Ale kdo ví, jsou to bojové sporty a v nich s trochou štěstí může vyhrát každý.

Musel jsi Davida dlouho přemlouvat k zápasu? Přeci jen, s každým soupeřem je riziko zranění.

Ne, David měl hned jasno, že pokud mu to zdraví dovolí, tak do zápasu půjde.

Zápas mezi Petrem Dvořáčkem a Jaroslavem Biletskyim bude na podporu Ukrajiny. Jaká bude ta pomoc?

Tento zápas má dvě roviny. Finanční pomoc a vyjádření solidarity. Většina z nás slyšela od svých ukrajinských přátel ze sportovního nebo z jiného prostředí o věcech, které se tam dějí, s čím bojují a proč někteří musí proti své vůli opustit jejich zemi. Chceme jim vyjádřit podporu, jeden z partnerů našeho projektu Dárek pro Putina má připravený zajímavý benefiční dar, který chce na konci tohoto zápasu předat. Dále čekáme čestného hosta, ale více zatím nechceme prozrazovat.

Celkově je galavečer koncipován jako benefiční pro válečné veterány. Kam bude směřovat pomoc?

Veškeré prostředky, které se vyberou prostřednictvím partnerů a plateb prostřednictvím QR kódů i DMS v průběhu večera, budou směřovány na Vojenský fond solidarity. Tento fond, vznikl teprve v roce 2015, ale již má mnoho zkušeností a dobré výsledky v pomoci vojákům, kteří se ocitli tíživých životních situacích.

Proč bude zápas Jaroslav Pokorný vs Jan Široký podle boxerských pravidel, když jsou oba MMA zápasníci?

Formát zápasu jsme nechali na jednotlivých zápasnících. Oba se nezávisle na sobě shodli, že by chtěli boxovat. Zároveň oba dost jasně vyjádřili svůj postoj k zápasu, že svého soupeře respektují, ale tenhle zápas rozhodně prohrát nechtějí. Osobně od toho čekám „velkou štípanou“.

V hlavním zápase večera uvidíme Dominika Humburgera vs. Jakub Klauda, tedy střet zástupce armády a policie. Dominik je zápasník MMA, Jakub zase thaiboxer a tak boxerská pravidla budou asi víc na straně Jakuba. Jak vidíš tento duel ty?

Tady je velký otazník. Papírově by mohlo být vítězství teoreticky na straně Jakuba, je to několikanásobný medailista z mistrovství Evropy i světa v thaiském boxu. Na druhé straně je to čistý box a Dominik je neskutečný dříč, který se v každém svém zápasu posouvá výš a výš. Zároveň je pověstný svým „zápasnickým srdce“, které ho v každém zápase žene za vítězstvím. V atmosféře haly tohoto projektu, bude Dominik určitě vyhecovaný podat co nejlepší výkon zakončený vítězstvím.

Jaké jsou hlavní očekávání od tohoto galavečera?

Kromě finančních prostředků, které bychom chtěli válečným veteránům věnovat v maximální možné částce, chceme lidem sdělit, že je dobré „rvát“ se za správnou věc a je správné pomáhat lidem okolo sebe. Propojením světů bojových sportů, vojáků a policistů, chceme ukázat, že držíme spolu. Jak by řekl Petr Matouš, není my a oni, ale jenom MY. Kluci a holky sloužící v uniformě jsou lidé, jako všichni ostatní. Dokáží pomáhat a také i oni potřebují někdy pomoc. Chceme spojovat lidi. Věříme, že veřejnost náš projekt přijme jako něco nového, co by třeba mohlo mít i tradici.

Máte v plánu pořádat další podobné akce v budoucnu? 

Primárně jsme se od začátku maximálně soustředili na tento jeden galavečer. V průběhu nás již několik partnerů a subjektů oslovilo, zda to nechceme zopakovat. Kdo ví, pokud bude tento projekt úspěšný a bude mít dobrou odezvu u veřejnosti, armády i policie, zmiňovaná tradice by to mohla být.

Co tě u projektu nevíce překvapilo?

Velice mě překvapila odezva lidí z civilního světa. Je mezi námi tolik lidí, kteří chtějí pomoc, dělají pro Českou republiku opravdu hodně a jsou na svou zemi neskutečně hrdí. Dále musím zmínit partnery, bez kterých by se projekt neuskutečnil, a to ne proto, že jim chci dělat reklamu, ale proto, že jejich podpora byla opravdu rychlá a efektivní. Lidi z těchto společností, s nimiž spolupracujeme jsou pro myšlenku projektu nadšení víc, než jen pro potřebu být spojeni reklamou s tímto novým projektem. Jde o STV Group, Alpinu, RIGAD, LPP, FERI, Českou zbrojovku, Tipsport a velkým pomocníkem je mediální partner REFLEX.

DOBROBOT ve spolupráci s Časopis Reflex vymyslel na podporu naši kampaně pro Vojenský fond solidarity aukci obrazů zápasníků a příslušníků armády s policií. Výtěžek z aukce půjde na Vojenský fond solidarity a vy máte teď možnost podpořit vojáky, válečné veterány a děti padlých a u toho získat i neobyčejný obraz fotografie by Nguyen Phuong Thao. Odkaz na aukci najdete ZDE.

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!