Rozhovory
0

Yakuza poprvé v oktagonu

Prvním fighterem, kterého jsme před jubilejním GCF 30 vyzpovídali je Eldar “Yakuza” Rafigaev. Eldara není třeba ve světě brazilského jiu jitsu představovat, ale v MMA bude tento zápas jeho premiérou. Pocházíš z moldavského Kišiněva. Pro svůj budoucí život jsi si vybral Prahu. Byl to záměr nebo náhoda? Byla to náhoda. V 19 letech jsem se rozhodl, že […]

Prvním fighterem, kterého jsme před jubilejním GCF 30 vyzpovídali je Eldar “Yakuza” Rafigaev. Eldara není třeba ve světě brazilského jiu jitsu představovat, ale v MMA bude tento zápas jeho premiérou.

ab

Pocházíš z moldavského Kišiněva. Pro svůj budoucí život jsi si vybral Prahu. Byl to záměr nebo náhoda?

Byla to náhoda. V 19 letech jsem se rozhodl, že chci někam vypadnout a tak jsem se sebral a odjel do Prahy.

Jsi tady sám, nebo s rodinou? Co říkají rodiče na tvé úspěchy?

Jsem tady sám, ale rodina mě sleduje a fandí mi.

Viděli tě zápasit?

Ještě ne, žádný zápas naživo neviděli, jen na youtube.

Jak často za nimi jezdíš?

Tak dvakrát ročně tam vyrazím. Teď se tam chystám na jaře po Mistrovství světa.

Začal jsi už v Moldávii s bojovými sporty?

Tam ne, až tady v Praze. Od malička jsem sportoval, plaval, chodil na atletiku, volejbal, ale nikdy jsem nezávodil. Pak jsem přijel sem do Prahy, líbil se mi Kličko a tak jsem chtěl vyzkoušet box. Začal jsem u Míti Soukupa, respektive u Romana Lišky v roce 2010. To mi bylo 23 let.

an

A kdy jsi přišel na brazilské jiu jitsu?

Jednoho dne jsem koukal na UFC a říkali tam, že B,J Penn který se mi tam líbil  má černý pás v BJJ. Kamarád z boxu chodil na BJJ a tak jsem šel jednou s ním na trénink a už u toho zůstal. Ze začátku jsem chodil 3 x týdně na BJJ, 3 x na box. Postupně jsem box vynechával, až jsem skončil jen u BJJ.

V BJJ sbíráš jeden úspěch za druhým. Kterého si ceníš nejvíc?

Já si cením úplně všech stejně. Na každý turnaj se připravuju stejně, ať je malý, nebo velký.

Dobře a mezi ty všeobecně cenné vítězství tedy patří?

Vyhrál jsem dvakrát kvalifikaci na Mistrovství světa, třikrát jsem byl první na Mistrovství Evropy a dvakrát jsem z Mistrovství Evropy přivezl stříbro.

A který zápas byl pro tebe nejtěžší?

Nejtěžší byl určitě s Brazilcem na Mistrovství Evropy ve Francii. Tam mi úplně zničil nohu, ale nakonec to přeci jen plácnul on a já vyhrál. Ale byl to opravdu těžký zápas. Stejně tak byl velmi těžký zápas na minulém ME v Lisabonu, kdy jsem šel finále opět s Brazilcem. Ten kluk byl úplně gumovej a nešel upáčit. Zápas se šel na sedm minut a celých šest a půl minuty jsem ho všemožně páčil, on měl ohnutou ruku, nohu v takových polohách, že by každého jiného už nesli  a on vůbec nic J No a poslední půlminutu nabodoval v pozici a vyhrál.

Tvůj domovský klub je Jungle BJJ, ale na svůj první zápas v MMA se hlavně připravuješ v PriMMAtu. Proč jsi si vybral právě tento klub?

Já jsem obešel různé kluby v Praze a ze všech nejvíc se mi líbil PriMMAt. Líbí se mi, že je vše pod jednou střechou, trénuju tady MMA, pak jdu dolů na thai box, nebo na kruháč. V neděli tady pak vedu otevřené sparingy pro všechny napříč kluby. Já jsem absolutně apolitický, co se týče řevnivosti mezi kluby. Prostě kdo chce, může se přijít na pohodu potahat, ať je odkudkoliv. Stejně tak sem tam jezdím i já do jiných gymů. No a u Fernanda Arauja v Jungle pak samozřejmě trénuji brazilské jiu jitsu.

av

BJJ trénuješ něco přes tři roky a už se tomu věnuješ profesionálně. To ale je zapotřebí mít sponzory. Kdo za tebou stojí?

Určitě, bez nich by to nešlo. Sponzoruje mě Pitbull West Coast, Hayashi, Bloody blue tatoo, Fit- pro.cz, valorfightwear.com, bjjee.com, Hot peppers Prague, bodybest.cz, smart-rich.cz a defensesoap europe.com

Již jednou jsi zmínil, že prvořadá je tvoje sportovní kariéra v BJJ, kde by jsi chtěl vyhrát MS v blackbelt. V případě vítězství v SaSaZu, zkusil by jsi i pokračovat i v MMA?

Uvidím, zatím se připravuju na jeden zápas, pak mám v plánu jet v dubnu na MS , ale  když se mi to bude líbit, tak proč ne J

Jsi zvyklý zápasit ze zad, což v MMA nemusí být výhoda. Budeš nějak výrazně předělávat svůj styl?

I v BJJ je potřeba měnit styl, vždycky ho po čase měním. Teď se snažím víc pracovat v top pozici, takedown,..

Tvůj soupeř je Jan Gottvald z Jetsaam gymu, máš ho nějak nastudovaného, nebo se soustřeďuješ sám na sebe?

Jedu si sám svoje, nějaké videa jsem viděl, ale nemůžeš nastudovat člověka podle pár videí rok zpátky. Teď už může být úplně někde jinde.

Co na tvůj nápad zkusit MMA říká Fernando? Podporuje tě?

Jasně, samozřejmě mě podporuje. On ví, že mě víc baví BJJ, takže mu nikam neuteču.

eldar2

 

A bude ti stát v rohu? Kdo tam vlastně bude?

Rád bych, aby tam byl právě Fernando, Marek Lončák a Pepa Král.

Kromě bojových sportů zbývá ti čas i na nějaké jiné koníčky?

Když mám volno, tak si jdu zatrénovat J Hodně lidí mě zve k sobě do gymu a tak jezdím do Holandska, Polska, Rakouska,..

Jak jsi na tom zrovna v tom Polsku? U nás máme čtyři blackbelty, zatímco oni jich mají přes 100. To je úplně jiná kvalita.

Polsko mám opravdu rád, jsou tam výborní zápasníci a mám tam spoustu přátel s nimiž se rád potahám, skvěle organizované turnaje. Mimochodem jeden, který se mi opravdu líbil se konal 400 metrů pod zemí. Za 14 dní jedu na Mistrovství Evropy do Lisabonu a pak budu týden právě v Polsku, kde budou závody, o týden později jedu na další do Německa a pak zase Mistrovství Polska v no gi.

To máš opravdu nabitý program. Kde se ti líbí nejvíc?

Jezdím jen na větší turnaje, ale i tak je toho dost. Loni jsem jel na 28 turnajů a ze všech kromě dvou (MS a ME v ADCC) jsem přivezl medaili. Nejvíc se mi líbí v Abu Dhabi, tam BJJ dělají úplně všichni. Povinně ho mají děti ve škole, v armádě,.. teď tam třeba jeden šejk postavil halu jen pro BJJ za 12 milionů dolarů a konal se tam seminář pro 300 black beltů.

eldar

10428538_490590561078768_4918304212326216578_n

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *