Rozhovory
0

Tolja Hunanyan: Zápasy vyhrávám hlavou

 Velkým tahákem na Heroes Gate 14 bude zápas o titul MČR v thaiboxu mezi Toljou Hunanyanem a Matoušem Kohoutem. V případě vítězství se Tolja stane fenoménem české bojové scény, když bude mít v držení titul v K1, boxu i thaiboxu. Tento zápas 10. dubna na Podvinném mlýně prostě musíte vidět naživo! Často jsi byl zvyklý […]

 Velkým tahákem na Heroes Gate 14 bude zápas o titul MČR v thaiboxu mezi Toljou Hunanyanem a Matoušem Kohoutem. V případě vítězství se Tolja stane fenoménem české bojové scény, když bude mít v držení titul v K1, boxu i thaiboxu. Tento zápas 10. dubna na Podvinném mlýně prostě musíte vidět naživo!

tolja

Často jsi byl zvyklý zápasit ročně cca 8-9 zápasů, zatímco loni to byly jenom tři. Proč jsi měl takový útlum?

Ten útlum byl z důvodu nefungujícího managmentu, který nedělá svou práci tak, jak by měl. Já zase nebudu zápasit za pár korun.

K profesionálnímu titulu v K1 jsi přidal i titul v boxu, který jsi  v lednu obhájil. Byla obhajoba těžší, než titul získat?

Určitě, byla těžší obhajoba. Soupeř byl mnohem lépe připravený, takže byl pro mě těžší. Nicméně já ke všem zápasům přistupuju férově a nepodceňuju žádného soupeře. Na každého se snažím připravit tak, jak nejlépe umím. Takže jsem věděl, že Kubín ustojí víc než Horvát.

tolja-4

Tím jak lehce jsi titul získal, jsi překvapil boxerské odborníky. Sám jsi prohlásil, že Horvát byl šampion s uměle vytvořenou statistikou, když jeho výhry byly s boxery se zápornou bilancí. Jaké máš mínění o kvalitě českého profiboxu?

Mínění? No strašný. Dokud tady nebude česká profesionální stáj, která bude od amatérů vychovávat k profi, tak se box nikam neposune.

Ta tady teď ale vznikla.

Já se bavím o opravdu profesionální stáji. Podívej se, jak to funguje ve světě. Tam profík přijede před skvěle vybavený gym, má tam připravenou hromádku čistého prádla, výbavu, trénuje pod špičkovými trenéry,.. Zkrátka je o něj postaráno po všech stránkách od prádla až po regeneraci. Boxer pak už jen trénuje, jí a spí. My si tady můžeme říkat profesionálové, ale jsme vlastně amatéři.

tolja-5

Kdo tě přivedl na myšlenku zkusit profesionální box, když jsi v amatérech zápasil vždy s nohama?

Láďa Kutil. Často jsme spolu sparovali a jednoho dne mi řekl, abych to šel zkusit mezi profi.

Láďa tě pak trénoval?

S Láďou hlavně sparuju, trénoval jsem se tak nějak spíš sám, ale po čase jsem zjistil, že to není úplně ideální a tak jsem oslovil Žeňu.

tolja-6

Letos ti bude 33 let a jsi na vrcholu kariéry. Není škoda, že nepřicházejí velké zahraniční zápasy jak v K1, tak boxu, které by ti umožnili vstup do uznávaných profi organizacích jako je třeba Supercombat, Glory,..?

Já jsem trpělivej a doufám, že na to dojde… Teď nejsou nabídky. Asi jsem nedoceňovanej.. 🙂

V dubnu nás čeká Heroes Gate s pořadovým číslem 14. Ty už jsi brán jako inventář. Kolikáté Heroes to bude pro tebe?

Vynechal jsem pouze dva a to jen z důvodů, že jsem měl už předem nasmlouvané zápasy.

Na těchto turnajích jsi vždy zápasil s velmi kvalitními soupeři. Nejinak to bude i teď s Matoušem Kohoutem. Matouš má v držení titul českého šampiona v thaiboxu, který kdybys získal, tak zkompletuješ nejaktrativnější postojářskou trojku (K1, TB, box). Čím si vysvětluješ svou univerzálnost?

Všechno je to v hlavě. Psychika je pro zápasníka strašně důležitá. Já jsem klidnej, myslím si, že psychicky vyrovnanej a to dělá opravdu hodně. Umím prohrát i vyhrát.

tolja-9

Matouš co se týče thaiboxu má vynikající formu o čemž svědčí i titul E.M.L. v loňském roce. Myslíš, že na domácí scénu se stačí soustředit třeba právě na thaibox pouze v přípravě na zápas?

Zase jsme u té hlavy. Když jsi komplexní, tak v té hlavě přepneš a soustředíš se jen na to, na co máš. Možná že tím, že jsem komplexní, tak jsem díky tomu nevyzpytatelný.

Odborníci ti s Jakubem Gazdíkem podle plných pravidel MT moc šancí nedávali. Jak dlouho jsi se na tenhle fight připravoval?

Na tenhle zápas jsem se připravoval asi měsíc a půl.

Svou přípravu na zápas jsi zahájil opět v Hanuman Gymu u Petra Macháčka. I když v průběhu roku trénuješ jinde, na K1 a TB se připravuješ vždy u Petra a zápasíš za Hanuman. Proč právě zde a jaké máte s Petrem vztahy?

V Hanumanu jsem už jedenáct let a od roku 2007 tady zápasím. S Petrem jsme si skvěle sedli, je to perfektní trenér a já jsem rád, že jsem právě u něj. Jinak trénuju taky s klukama ve svém gymu, s Jirkou Mužíkem atletiku a pak chodím ještě na gymnastiku do žižkovského Sokola.

tolja-2

V rohu ti kromě Petra také stojí tvůj táta a bratr. To jak je pro tebe rodina důležitá jsi už mnohokrát zmínil. Kdo určuje předzápasovou strategii a kdo ti radí v průběhu zápasu?

Taktiku zvolíme všichni kompletně, najdeme slabiny i silné stránky a podle toho to postavíme. Radí mi hlavně Petr, ale vnímám všechny, jsem na ty jejich hlasy naučený.

Zaznamenáváš si svou statistiku jak amatérskou, tak i profesionální. Můžeš nám říct, jakou máš bilanci?

Když vezmeme profesionály, tak v boxu mám  5 – 0, v  K1 30 – 6 a v thaiboxu 3 – 0. No a v amatérech mám bilanci  220 -17.

tolja-10

U všech svých profi proher si pamatuješ soupeře a i okolnosti jak k nim došlo. Je taková tradice, že nejvíc se vypichuje prohra s Honzou Tůmou, který taky nyní trénuje v Hanumanu. Jak vypadají vaše sparingy?

Před každým fightem si tohle video pouštím,.. Rozhodčí tam udělali svoje, já si ze zápasu odnesl obrovský zranění kolena, jak mi ho nakopal.

Tam bylo sporné to tvoje počítání v prvním kole, stejně tak i kopy do kolen.

Počítání vůbec nemělo být. A do kolena jsem dostal snad dvacetkrát. Hlavně mě to pak na dost dlouho vyřadilo z tréninků a zápasů. Ale rozhodčí to viděli, jak viděli, s tím nic neudělám. Zkrátka byl lepší.

tolja-12

Ty jsi říkal, že nemáš rád odvety nicméně s Honzou by jsi jí rád měl.

S  Honzou spolu normálně sparujeme. Dnes už je to o něčem jiným, on je jiná váha. Ale ta hořkost z toho zápasu, ta ve mně zůstala.

Na jaké zápasy se budeš v budoucnu specializovat? Máš teď něco rozjednaného?

Když přijde nějaká zajímavá atraktivní nabídka, tak na to se zaměřím. Teď by snad něco mělo být v boxu, tak uvidíme.

Kdyby jsi mohl poradit Pavlovi Toušovi, koho by jsi si přál příště?

Tak nejraději bych si dal zápas s Niekym Holzkenem.

Spoustu stand up fighterů si také už zkusilo MMA. Láká to i tebe?

Láká, rád se na něj podívám, prozatím  je to pro mě vzdálená parketa. Nemám soupeře, který by mě k tomu natáhl.. Ale když přijdou kluci do Kutila, tak se s nimi někdy rád potahám.

tolja-11

A klasika na závěr-jak jsi na tom se získání občanství?

Za týden po čtvrté podávám žádost, mají na to 90 dní, tak uvidíme..

Máš kolem sebe široký tým lidí, kteří ti pomáhají s kariérou. Komu by jsi rád poděkoval?

Určitě hrozně rád svojí rodině, kterou miluju. Také firmě Hayashi a to hlavně Mirkovi Sobotkovi, pak také svému týmu jak Tolja Gym, tak Hanuman Gym, kteří celou dobu stáli při mně a všem trenérům, kteří se podíleli na mých úspěších.

 

Matous7

 

 

 

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *