Rozhovory
0

Nesmím se podřídit stylu soupeře

O prozatimní titul šampiona GCF střední váhy se v Příbrami utkají Tomáš Penz a Rudolf Kříž. Vítěz z této dvojice by se měl později utkat s Karlosem Vémolou. Jak se na tento zápas, který budeme moci vidět už 27. března připravuje Ruda Kříž?   Tvůj fight s Tomášem Kuželou byl několikrát kvůli zranění odložen, až z něj […]

O prozatimní titul šampiona GCF střední váhy se v Příbrami utkají Tomáš Penz a Rudolf Kříž. Vítěz z této dvojice by se měl později utkat s Karlosem Vémolou. Jak se na tento zápas, který budeme moci vidět už 27. března připravuje Ruda Kříž?

 

ruda3

Tvůj fight s Tomášem Kuželou byl několikrát kvůli zranění odložen, až z něj sešlo úplně. Nyní na GCF v Příbrami půjdeš v titulovém zápasem Tomášem Penzem. Je podle tebe nějaký z těchto soupeřů přijatelnější, či  který více vyhovuje tvému stylu?

Bohužel zápas s Tomášem Kuželou nevyšel, těšil jsem se na něj. Těžko říct, který je přijatelnější, oba jsou to dobří fighteři a spíše postojáři. Já jsem zase zemař, takže na jednu stranu mám oproti oběma výhodu, ale na druhou stranu zase naopak… V každém případě se nesmím poddat jeho stylu.

Po oznámení změny v tomto titulovém zápase, přizpůsobil jsi nějak jinak významně svou přípravu?

To bych neřekl, připravuji se stejně intenzivně a do maxima, zkrátka, co mi čas dovolí.

ruda6

Jak často nyní trénuješ, když jsi zaměstnán u policie?

Snažím se trénovat dvoufázově téměř každý den, když nejsem v práci. Bohužel ale nemám dostatek času na přípravu jak kvůli práci, tak i povinnostem v klubu a rodině, proto je pro mě příprava na zápas hodně vyčerpávající oproti borcům, co mají čas jen na trénování a mezi tréninky mohou regenerovat – odpočívat.

Zlepšil se už pohled vedoucích představitelů policie na MMA a bojové sporty obecně? Preferují či podporují tě ve tvé vrcholové zápasnické kariéře?

Pohled se určitě změnil, alespoň co se naší jednotky týče, dokonce občas kluky od nás i trénuji. A časově se mi taky snaží vycházet vstříc, za to jim děkuji.  Ale vždycky to může být ještě lepší (úsměv).

ruda2

Prošel jsi polotěžkou i těžkou váhu v které jsi dokonce na body porazil Milana “Godzilu” Jenšíka. S jakou taktikou jsi na něj šel?

Taktika byla samozřejmě vyhrát… Godzila byl oproti mě opravdu o hodně těžší a větší, což byla pro něj výhoda, ale i nevýhoda. Snažil jsem se být o to mrštnější, šetřit síly a energii, ovšem oponovat takové váze bylo opravdu vysilující… ale zvládl jsem to, i když klobouk dolů, vydržel spoustu zásahů.

Nyní zápasíš ve střední váze, která ti asi bude vyhovovat nejvíc. Vidíš v ní i svou zápasnickou budoucnost?

Budoucnost? Těžko říct. Shazování váhy je masakr, ale na druhou stranu pro mě nevýhoda váhová v polotěžké váze oproti ostatním jde hodně cítit. Jelikož běžně mám kolem 90 – 92kg. Právě naopak přemýšlím, jestli budu v zápasení pokračovat vůbec dál, nebo se spíš budu naplno věnovat trenérství, práci a rodině. Ono všechno skloubit dohromady, jak jsem již jednou říkal, je opravdu hodně moc těžké a obávám se, že pak nedělám ani jedno naplno, jak by bylo třeba.

ruda5

V roce 2013 jsi měl dva vítězné zápasy. V prvním jsi na body porazil Víta Mrákotu, když zápas byl oboustranně hodně vysilující. V závěru to však vypadalo, že ho stihneš ukončit TKO…

Ano, vysilující to bylo, Vít měl velkou sílu. A o tom ukončení by se dalo debatovat více, jestli to rozhodčí mohl už před ukončením limitu stopnout, ale výhra jako výhra.

Druhá výhra byla diskvalifikací soupeře, v kterém Lukasz Bienkowski použil zakázanou techniku tzv. soccer kick. U nás u fanoušků má polák velké mínus,protože ještě nesmyslně přidal tři údery, když jsi byl v bezvědomí na zemi. Myslíš, že to byla chyba rozhodčího, který byl daleko, nebo byl polský závodník extrémě přemotivovaný?

Vina byla na všech stranách. Moje, že jsem takový úder neměl nechat dopustit, rozhodčí byl katastrofální, už v předchozích zápasech toho galavečera jsem si jeho přístupu k rozhodování všiml. A Bienkowski byl stoprocentně přemotivovaný a nejen psychicky se domnívám….. právě i to se mi na MMA přestává líbit, že se vůbec nekontroluje doping – jakýkoliv – a pak je těžké uspět proti přemotivovaným, kteří jdou bezmyšlenkovitě jak stroje a necítí bolest, aniž bych musel podstoupit před zápasem to, co oni.

rudakriz

Měl jsi kromě podlitin z tohoto zápasu ještě nějaké zranění?

Naštěstí pro mě se mi vůbec nic nestalo, ale opravdu to bylo štěstí, mohl jsem dopadnout hodně špatně, to si plně uvědomuji.

Tvůj trenér je Robert Kolski, jak jste se domluvili na spolupráci  a jak dlouho tě připravuje?

Na spolupráci jsme se domluvili na letním campu, který u nás ve Znojmě v našem klubu spolu s Lucaszem Bosackim vedl. Má ohromný přehled, znalosti a zkušenosti ze zápasnické oblasti. Ve Znojmě byl od té doby už několikrát,  já za ním na sparingách v Londýně, takže řekněme, že mě částečně připravuje od léta. Náš klub Valetudo-RK Znojmo je členem i jeho týmu – TEAM KOlSKI, který sdružuje několik klubů z ČR, Polska a Anglie, se kterými vzájemně spolupracujeme.

ruda4

Minulý rok měl velký ohlas MMA kemp, které pořádalo Valetudo RK Znojmo a sjeli se na něj přední čeští a slovenští MMA zápasníci. Budete něco podobného pořádat i letos? A kdo je na tuto akci zván?

Ano, chtěli bychom ho znovu uskutečnit, máme pro to skvělé prostory v našem klubu ve Znojmě, tělocvičnu s velkou žíněnkou, klecí, ringem, crossfitovou zónou, takže se sem vejde spousta bojovníků. Byli bychom moc rádi, kdyby byla účast stejná jako posledně a klidně i vyšší. Myslím, že kemp byl přínosem pro všechny a budu moc rád, když se zúčastní znovu kluby jako např. MMA-BRNO, JETSAAM GYM BRNO, GOOD LUCK GYM, OFA BRATISLAVA, kluci z Českých Budějovic, z PENTA GYMU, GAUNER CLUBU JIHLAVA, CHOMUTOVA a omlouvám se na koho jsem zapomněl, zkrátka zvu všechny, kdo chtějí dobře potrénovat a zaspárovat si! Kemp se uskuteční 3. týden v srpnu, tak se budu na všechny těšit!

 

Rudova příprava v Londýnském klubu Roger Gracie Academy se zápasící legendou BJJ i MMA Roger Gracie

Rudova příprava v Londýnském klubu Roger Gracie Academy se zápasící legendou BJJ i MMA Roger Gracie (uprostřed – vpravo Rudův trenér Robert Kolski)

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *