Rozhovory
0

Martin Karaivanov:Máme lidem co nabídnout

Zakladatel Jetsaam Gymu Martin Karaivanov právě finišuje s přípravou na galavečer GCF 31:Cage fight 6, které se uskuteční 22.5. v brněnském Boby centru. To, že se bude jednat o největší událost MMA v Brně svědčí nabitá fightcard, kde kromě titulového zápasu Tomáše Žáka a Davida Dvořáka nastoupí jako hlavní hvězda večera Jiří “Denisa” Procházka vs […]

Zakladatel Jetsaam Gymu Martin Karaivanov právě finišuje s přípravou na galavečer GCF 31:Cage fight 6, které se uskuteční 22.5. v brněnském Boby centru. To, že se bude jednat o největší událost MMA v Brně svědčí nabitá fightcard, kde kromě titulového zápasu Tomáše Žáka a Davida Dvořáka nastoupí jako hlavní hvězda večera Jiří “Denisa” Procházka vs Michal Fijalka.

karac7

Jakým způsobem a v kolika letech jsi se dostal k bojovým sportům?

Ve svých 19 letech, po skončení „kariéry“ v hokeji, jsem jako každej kluk chtěl dělat nějaký bojový sport, ať už karate, box nebo kickbox. Štěstím jsem se dostal k nově vzniklému klubu Muay thai Brno 1992 a začal dělat muaythai. Nejdřív jako koníček, zábavu, později jsem už i zápasil.

Přestože pocházíš z Brna, svoji zápasovou kariéru jsi spojil s Hanuman Gym Praha. Proč právě tam?

Je to jednoduché, jako rodina jsme podnikali a v roce 1999 otevřeli pobočku v Praze, tak jsem se šel starat do Prahy. No a jelikož jsem se v roce 1998 a 1999 zúčastnil Mistrovství světa, kde mě koučoval Petr Macháček, volba byla jasná.

karac6

Kolik máš v MT celkem zápasů a jakého vítězství si ceníš nejvíc?

Celkově mám na svém kontě 35 zápasů, z toho 23 výher 2 remízy a 10 proher. Asi nejvíc si cením výher na mistrovstvích světa a zisku medailí.

V Brně jsi založil klub bojových sportů Jetsaam Gym, co název znamená a jak dlouho fungujete?

Název znamená v thajštině číslovku 73 (sedm=jet, tři=saam), což je můj ročník. Fungujeme od r. 2006.

karac4

Kolik máte členů a jste oddíl thaiboxu, který trénuje i MMA a nebo oddíl MMA, který trénuje thaibox?

Členů máme relativně hodně. Neumím ale zhodnotit, jestli je to opravdu hodně nebo málo. Důležité je, že máme co nabídnout, veškeré naše tréninky jsou obsazené a lidi to baví. Začínali jsme s muaythai a později k tomu přiřadili MMA. Teď oba sporty fungují nezávisle na sobě, kdy v jedné tělocvičně probíhají tréninky muaythai a v druhé MMA. Zároveň se však prolínají a hodně oblíbené jsou u nás postojové sparringy v MMA rukavicích 🙂

S trénováním MMA ti pomáhá Jaroslav Hovězák. Jak dlouho u tebe působí a jak došlo ke spolupráci?

Bez Jarouše by to v současné době vůbec nešlo a jemu vděčím za to, že se daří držet oba sporty. Celkově to naše seznámení bylo komické a bylo to v době, kdy to v Brně trochu skřípalo a o nás dvou se říkalo, že se nenávidíme, při tom jsme se nikdy neviděli. No a po jednom Cage Fightu jsme se potkali na afterparty, kde jsme se dali do řeči a všemu se oba zasmáli. A za nějaký čas už byl u nás jako trenér MMA.

karac8

Kteří další trenéři se podílejí na přípravě bojovníků?

Máme externí poradce, bez nich by to nešlo. Těch informací je v současném sportu strašně moc a dosáhnout kvalitních výsledků vyžaduje hlubší znalosti. Hlavní trenérskou práci odvádíme s Jaroušem sami, ve konečném součtu je to týmová práce. Velice důležití jsou i sparring partneři v gymu a pak další významní sportovci, kteří klukům pomáhají s přípravou (kondice, síla, box atd.).

Vlajkovou lodí Jetsaam Gymu MMA je Jirka Denisa Procházka. Kdo má tuto roli v muay thai?

Výraznou osobnost jako Denisa v muaythai nemáme. Je to dáno tím, že bylo nutné znovu postavit MMA v Jetsaamu na nohy, což stálo mnoho času a muaythai šlo lehce do pozadí a také tím, že se Denise dostalo pozornosti a propagaci od GCF. Teď už MMA funguje skvěle a je na řadě vytáhnout muaythai chlapečky. V gymu jsou výborní zápasníci jako Jakub Steidl, Matěj Peňáz, Michal Ryba, Martin Kališ a pevně věřím, že se podaří minimálně jednoho z nich nahodit na stejnou vlnu jako Denisu.

karac3

Na GCF 31, které se uskuteční 22. května budou skvělé superfighty, titulový zápas, ale hlavně fight, na který jsme všichni zvědavý a to Jiří Procházka vs Michal Fijalka. Bylo pro tebe jako pro trenéra těžké dát souhlas Denise k tomuto zápasu?

Manažerem Denisy se stal Michal Hamršmíd a společně jsme konzultovali soupeře. Všem nám jde o společný cíl, dostat Denisu do významné světové soutěže (UFC, M-1 atd.) a cesta vede právě přes takovéto výzvy. Rozhodnutí bylo těžké, vždy těžké bude, ale v současné situaci už to podstoupit musíme. Nikdo vám nikdy dopředu neřekne, jestli rozhodnutí je správné nebo ne.

Při pohledu na fightcard je jasné, že tento galavečer nebude levná záležitost. Kdo ho zajišťuje organizačně a kdo po finanční stránce?

Není to už legrace, jen fightcard na „šestku“ stojí víc než náš historicky první Cage Fight dohromady, takže se musíme ohánět. Finance a samotnou organizaci galavečera má na starost Jetsaam Gym, matchmaking, sestavení výsledné fightcard, komunikaci se závodníky, propagaci přes média a konečný výstup na Nova Sport pak GCF.

karac5

Jak dlouho dopředu musí  být vše naplánováno?

Neděláme akce nahodile, že nám někdo slíbí balík peněz a rychle uděláme galavečer. Vše plánujeme s předstihem a v podstatě po skončení Cage Fightu už plánujeme další akci. Teď jsme se usadili na dvou velkých akcích ročně a do budoucna hodláme ještě jednu nebo dvě přidat, aby nebyla v Brně nuda 🙂 Termíny Bobycentra rezervujeme minimálně s ročním předstihem, vše s ohledem na termínové kalendáře CMTA a GCF, významné akce v Brně a okolí a třeba květnovej Cage Fight i s ohledem na právě probíhající MS v hokeji. Máme už stálé partnery a sponzory, takže se vše zvládá o něco lépe. Půl roku samotné práce je ale ideální doba.

Jak zvládáš při trénování, objíždění turnajů i seminářů ještě uspořádat sám takový turnaj?

Dá se to a hlavně mě to baví. Tvořit, posouvat si hranice, vyvíjet se. Od prvopočátku byly turnaje plánovány jako podpora Jetsaam Gymu, aby zápasníci mohli zápasit doma, na „jejich“ galavečerech. Pokud to děláš pro zábavu a jako podporu oddílu, vše se snáší tak nějak líp. Dělat to čistě pro peníze a zisk, tak jsem už dávno skončil… Každopádně trojúhelník Cage Fight – RingFight – Jetsaam Gym funguje a fungují i lidé kolem. No a nesmím zapomenout na rodinu, která má se mnou veeelkou trpělivost 🙂

karac2

Kdo ti pomáhá při zajišťování galavečera, komu by jsi rád poděkoval za pomoc?

V prvé řadě určitě sponzorům a partnerům. Je to sice ohraná fráze, ale bez nich to opravdu nejde a patří jim velký dík, že podporují tenký led jménem bojové sporty a vůbec sport jako takový. Dále pak lidem kolem, kteří jakýmkoliv způsobem pomáhají s chodem samotného Jetsaam Gymu, přípravou turnajů, sháněním financí, také i všem, kteří k nám chodí trénovat, pomáhají závodníkům v přípravě, nebo si trénují jen tak pro sebe. Děkujeme dlouhodobým sponzorům a partnerům – PozisBau, Regard/ProFighters, Aktin, Statutární město Brno, Invicta, Automotodrom Brno, Kiss Hády, Laser Show Hall, Kletch, Mamut Pub, Týnec Cars, UniCab, Vašstav a v neposlední řadě i nadačnímu fondu Pro dětský smích. Snad jsem na nikoho nezapoměl…

Jaké jsou sportovní cíle Jetsaamu na tento rok?

Jak jsem říkal, tento rok jsme si dali jako rok muaythai. Tím ale nejde MMA do pozadí, to prostě teď funguje. Určitě chceme zase vybojovat pro Jetsaam nějaký ten titul nebo medaili ať už v muaythai, K-1 nebo MMA, pokračovat v pořádání galavečerů a amatérské ligy pro začínající závodníky, přivést co nejvíce lidí k bojovým sportům, rozšířit základny dětí a juniorů a v neposlední řadě zkvalitnit zázemí Jetsaamu. Už delší dobu pracujeme na nové tělocvičně a pevně věřím, že si ji i k 10 letému výročí nadělíme. Plány jsou, cesta je, činnost je, práce je zábavou, tak co víc si přát?

 

Vstupenky zakoupíte na Ticketstream zde a na recepci Jetsaam Gymu

karac9

Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *