Aktuality
0

Mistrovství republiky družstev vyhrál PSK Olymp

Třetí a závěrečné kolo Mistrovství republiky družstev mužů v řecko římském zápasu se konalo v neděli na půdě PSK Olymp. Trenér Jirka Žák na toto poslední kolo povolal i starou gardu zápasníků, dnes trenérů, kteří spolu s mladými nadějemi zápasu dokázali vybojovat zlato. V neděli se konalo závěrečné kolo Mistrovství České republiky v družstev mužů. […]

Třetí a závěrečné kolo Mistrovství republiky družstev mužů v řecko římském zápasu se konalo v neděli na půdě PSK Olymp. Trenér Jirka Žák na toto poslední kolo povolal i starou gardu zápasníků, dnes trenérů, kteří spolu s mladými nadějemi zápasu dokázali vybojovat zlato.

V neděli se konalo závěrečné kolo Mistrovství České republiky v družstev mužů. Kolikátý ročník to byl?
Letos to byl od vzniku České republiky již 25. ročník. Po delší době se opět prosadila ligová soutěž družstev tým proti týmu, která dává zajímavou atmosféru a zápasí se jeden proti jednomu. Zejména v posledních 15 letech na ligových soutěži družstev dominují zápasníci z Havlíčkova Brodu. V letošním roce se sešli zatím tři družstva, které chtějí zápasit tímto stylem a systémem. I když máme v České republice více zápasníků řecko římském stylu, paradoxem je, že více družstev zápasí ve volném stylu. I svůj velký podíl na tom mají ligové soutěže v Německu, kam většina reprezentantů na víkend odjíždí. Ale letos se nám snad podařil trochu pilotní projekt a do dalších let se přihlásí více družstev. Určitě jsou oddíly a města, která na to mají jak kvalitou tak finanční možnosti.
Které týmy se účastnili?
PSK Olymp Praha, TJ TZ Třinec, Jiskra Havlíčkův Brod.
Z kolika váhovek byly týmy složený?
Každý tým je složený z osmi váhových kategorií, avšak do každé váhy se může zvážit kolik chce zápasníků. Jde jen o volbu trenéra, koho postaví proti soupeři. Takže zde hraje roli i taktická stránka týmu.
Účastnili se jí více mladý nebo zkušení zápasníci?
V celkovém podání se ligové soutěže mužů zúčastňují převážně starý zápasníci „matadoři“ doplněné o mladé juniory či vyjímečně kadety v menší váhových hmotností, kteří zde sbírají zkušenosti na domácí půdě.
Kdo byl hlavni hvězda ligy?
Hlavní hvězda ligy se nedá říci, mnoho kluků předvedlo parádní výkony, ať již kluci co již aktivně moc zápasí, tak mladí kluci, kteří si jdou za svým cílem. Osobně bych považoval Davida Válu, který za nás zápasil… Přeci jen byl třikrát na olympiádě a má i medaili z Mistrovství Evropy a Mistrovství světa.
Vítězství získal PSK Olymp. Kdo se o to nejvíc zasloužil?
No soutěž byla rozdělena na tři kola v každém městě daného družstva. O vítězství se zaslouží vždy celý tým jako celek. Jednotlivec zde vesměs sám nic nedokáže. Počítají se body do tabulek a je i důležité neprohrát na lopatky, což je nejhorší prohra v součtu bodů pro tým. Ale opět osobně bych vyzdvihl celý tým…mladí odzápasili dvě kola v Havlíčkově Brodě a Třinci (zde posílený o Davida Válu) a díky tomu jsem povolal staré, zkušené zápasníky z mé doby: Jan Hocko, Tomáš Sobecky, Karel Hanák, Michal Hanák a David Vála. V současné době jsou to i trenéři mládeže v Praze, tak si opět připomněli aktivní ostrý zápas a srdce na pravém místě a to rozhodlo.
Bude se tato liga zápasit i příští sezónu?
Jestli se bude tato soutěž zápasit i příští rok ,tak to já pevně doufám že ano. A že bude více týmu. Přeci jen vždy je lepší různě kombinovat utkání a zkoušet mladé borce. Tuto soutěž zajišťují právě samotné kluby od pověření Svazu zápasu ČR.
Kdo tuto soutěž zaštiťuje a ma nějaké sponzory?
Sponzory samotná soutěž nemá, ale je důležité umět shánět peníze na klub, aby tyto soutěže proběhly. Nám se letos povedlo sehnat podporu na poslední a finálové kolo od Magistrátu hlavního města Prahy a za to samozřejmě moc děkujeme. Neboť bez této pomoci by tato soutěž jako taková nemohla vůbec proběhnout a i též bez těchto kvalitních starších zápasníků, kteří nakonec poslední kolo vyzdvihli. Dokonce se zde  i nečekaně objevila dopingová kontrola a naše zápasníky překontrolovala.
Na závěr bych ale chtěl vyzvednout jméno jednoho trenéra, zápasníka, kteří tuto soutěž neuvěřitelně prožíval, hecoval a burcoval. Neboť bez takových lidí náš sport nejde dělat a  je to Michal Hanák. Je to neuvěřitelný srdcař, který má zápas jako takový neuvěřitelně rád. A takovéhle lidi jsou třeba, jsem velmi rád, že jsou v týmu.
Share:
  • rss

Written by Lenka

There are 0 comments

Leave a comment

Want to express your opinion?
Leave a reply!